'Bu bir seri cinayet'

AGSD Başkanı Karakuş, her pazar 400 milyon kişinin ziyaret ettiği alışveriş merkezlerini  pazar günü kapatmanın ''seri cinayet'' olduğunu vurguladı.

Anadolu Ajansı 30.01.2010 - 11:35

'Bu bir seri cinayet'

Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) Başkanı Canip Karakuş, alışveriş merkezlerini her yıl yaklaşık 1 milyar kişinin ziyaret ettiğini belirterek, bu ziyaretçilerin 400 milyonunun alışveriş merkezlerine pazar günü geldiğini, AVM'lerin cirolarının yüzde 73,8'inin hafta sonu gerçekleştiğini bildirdi.
        
Karakuş, ''Alışveriş Merkezlerinin pazar günü kapatmak seri cinayettir. Bu uygulama sadece ticaret hayatını değil, kentlerin sosyal hayatına da darbe vurur'' dedi.


Bugüne kadar 30 milyar dolarlık yatırım yapılan ve 2010 yılında 27 milyar lira ciro beklenen AVM'lerde bu cironun 22 milyar lirasının hafta sonu, 10 milyar lirasının ise Pazar günü gerçekleşmesinin beklendiğini belirten Karakuş, alışveriş merkezlerinin pazar günü kapatılması halinde perakende sektörünün çökeceğini ileri sürdü.
        
Karakuş, şunları kaydetti:
        
''Özellikle büyük kentlerde insanlar günlerini AVM'lerde geçiriyor. Bu mekanlarda ailece sinemaya gidiyor, yemeğini yiyor, alışverişini yapıyor. AVM'lerin pazar günü kapanması halinde sadece sektör değil, vatandaşın sosyal hayatı da olumsuz etkilenecek. Ankara, İstanbul gibi büyük kentlerde zaman geçirecek bir mekan bulamayan vatandaşlar bunalıma girer. Kriz ortamında bir yandan alışverişi artırmak için kampanyalar düzenliyoruz, diğer yandan bu tür öneriler ortaya atılıyor. Neye hizmet ediliyor anlamış değilim''
        
AVM'lerin pazar günü kapalı olmasının, tüketici beklentilerini de karşılamayacağına dikkat çeken Karakuş, tüketicilerin yüzde 42,6'sının pazar günü alışverişe gitmeyi tercih ettiğini, yüzde 73,8'inin ise haftasonu AVM'leri ziyaret etmeyi seçtiğini ifade etti. Karakuş, ''Maliye'nin kayıpları da göz önüne alındığında bu öneri gerçek bir seri cinayettir'' dedi.
        
Karakuş'un verdiği bilgiye göre Türkiye'de 5.6 milyon m2 kiralanabilir alana sahip 238 AVM bulunuyor.  AVM'lerin kiralanabilir alan miktarının 2010'da 7 milyon m2'ye ulaşması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...