Çarklar döndü, kesintisiz artış 14 ayı buldu

Sanayi üretimi Ocak ayında yüzde 18.9 arttı.

Çarklar döndü, kesintisiz artış 14 ayı buldu

Büyümenin öncü göstergesi olarak gösterilen sanayi üretimindeki kesintisiz artış 14 ayı buldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, sanayi üretimi Ocak ayında yüzde 18.9 arttı. CNBC-e anketinde yüzde 16.2 artış bekleniyordu.

Sanayi üretimi 2010'un Aralık ayına göre ise yüzde 13.2 geriledi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre; madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 11.9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 20.5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 12 artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18.8 arttı, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0.5 artış kaydetti.

EN YÜKSEK ARTIŞ SERMAYE MALI İMALATINDA
Ana Sanayi Grupları Sınıflamasına göre, ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre en yüksek artış, yüzde 34.9 ile sermaye malı imalatında kaydedildi. Bunu yüzde 22.2 ile ara malı imalatı, yüzde 15.3 dayanıklı tüketim malı imalatı, yüzde 13 ile enerji ve yüzde 10.8 ile dayanıksız tüketim malı imalatı izledi.

İmalat sanayi alt sektörlerine bakıldığında artışta ilk sırayı yüzde 143 ile bilgisayarların elektronik ve optik ürünlerin imalatı aldı.

Başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı yüzde 48.7, temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı yüzde 37.3, elektrikli teçhizat imalatı yüzde 34.5, kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünlerinin imalatı yüzde 33.1, motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı treyler imalatı yüzde 29.3, mobilya hariç ağaç, ağaç ve mantar ürünleri imalatı yüzde 29.3, makine ve teçhizat hariç fabrikasyon metal ürünleri imalatında da yüzde 24.8 artış gözlendi.

Söz konusu dönemde, tütün ürünleri imalatında yüzde 16.5 ve diğer ulaşım araçları imalatında yüzde 13.4 düşüş meydana geldi.

Sayfa Yükleniyor...