Çeyrek altın fiyatı kaç TL oldu? 28 Aralık 2023 güncel altın satış fiyatları

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 28 Aralık 2023 güncel çeyrek altın, ons altın ve gram altın satış fiyatları...

Çeyrek altın fiyatı kaç TL oldu? 28 Aralık 2023 güncel altın satış fiyatları

Çeyrek altın fiyatlarında son durum...

fiyatları, dolar ve tahvil getirilerinin Fed'in mart itibariyle fiaz indirimlerine başlayacağı beklentilerinin artmasıyla birkaç ayın dip seviyesine gerilemesinden destek alarak üç haftayı aşkın sürenin zirvesine yükseldi.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı 2 bin 84 dolar seviyesinde işlem görüyor.

GRAM ALTINDA YENİ ZİRVE

İç piyasada 1974 lirayla tarihi zirveyi yenilerken, çeyrek 3 bin 233 liradan satılıyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalar, Fed'in 2 yıldır süregelen enflasyon mücadelesinin sonuna yaklaşıldığına işaret ederken, bu durum hem pay piyasalarında hem de tahvil piyasalarında alış ağırlıklı seyri destekliyor.

ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,78 ile 20 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyeyi test etti. Böylece 2023 yılı içinde yüzde 5,02 ile son 16 yılın en yüksek seviyesini gören ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi, yılbaşından bu yana yaklaşık 10 baz puan geriledi.

Altının ons fiyatı, gerileyen tahvil faizlerinin altının alternatif maliyetini de düşürmesinden destek alıyor.

Çeyrek altın ziynet takı grubunun en küçük üyesidir. Halk arasında küçük altın olarak adlandırılmaktadır.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR?

Altınlar ağırlıklarına göre değer kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm kalınlığında ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki has altın ağırlığı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır.

KULPLU ÇEYREK ALTINLAR DAHA MI PAHALIDIR?

Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Hediyelik olarak nitelendirilen çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım amaçlı tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının has altın içeriği kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.

Sayfa Yükleniyor...