Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 23 Kasım 2023 güncel altın kuru fiyatları

Çeyrek altın ve gram altın fiyatları bugün kaç lira oldu? 23 Kasım 2023 güncel çeyrek altın, ons altın ve gram altın satış fiyatları.

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 23 Kasım 2023 güncel altın kuru fiyatları

Çeyrek altın fiyatlarında son durum...


fiyatları, genel olarak zayıf seyreden doların ve tahvil getirilerindeki düşüşlerin altına olan talebi artırmasıyla 2 bin dolara yakın seyretti.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı 1995 dolar seviyesinde işlem görüyor. Altın salı günü 2 bin 79 dolar ile üç haftanın zirvesini görmüştü.

MB FAİZ KARARINI AÇIKLADI

Piyasaların bugün yakından takip ettiği en önemli veri Merkez Bankası'nın faiz kararı belli oldu.

Politika faizi, 500 baz puanlık bir artışla yüzde 40'a yükseltildi.

Faiz kararının ardından altının gram fiyatı 1846 lira, çeyrek altın 3 bin 96 liradan satılıyor.

ABD ve Japonya'da Şükran Günü dolayısıyla piyasaların tatil olması dünya genelinde varlık fiyatlarında oynaklığın sınırlı kalmasına neden oluyor.

Ortadoğu'da İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalara insani ara verecek uzlaşma ile ABD Merkez Bankası'nın (Fed) şahin politikalarının sonuna geldiği beklentisi fiyatlamalardaki ana etken olmaya devam ediyor.

Buna karşın ABD'de açıklanan makroekonomik veriler yatırımcıların hala temkinli olmasında fayda olduğunu gösterirken, para piyasalarında Fed'in haziranda faiz indirimlerine başlayacağına yönelik fiyatlamalar güçlü kalmayı sürdürüyor.

Dün ülkede açıklanan verilere göre, ABD'de dayanıklı mal siparişleri ekimde aylık bazda yüzde 5,4 ile piyasa beklentilerinden fazla düştü. Ülkede ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı da 18 Kasım ile biten haftada önceki haftaya kıyasla 24 bin kişi azalarak 209 bine geriledi ve piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

Michigan Üniversitesince ölçülen tüketici güven endeksi ise kasımda yukarı yönlü revize edilerek 61,3 olurken, tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi kasımda yüzde 4,2'den yüzde 4,5'e çıkarak nisandan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Uzun vadeli enflasyon beklentileri ise yüzde 3'ten yüzde 3,2'ye yükseldi.

Öte yandan, dünkü tahvil ihraçları tahvil faizlerinde oynaklığı artırırken, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,36 ile 22 Eylül'den bu yana en düşük seviyesini görmesi sonrası yüzde 4,41'de dengelendi.

ANLIK FİYATLARI

ÇEYREK ALTIN

Çeyrek altın ziynet takı grubunun en küçük üyesidir. Halk arasında küçük altın olarak adlandırılmaktadır.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR?

Altınlar ağırlıklarına göre değer kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm kalınlığında ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki has altın ağırlığı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır.

KULPLU ÇEYREK ALTINLAR DAHA MI PAHALIDIR?

Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Hediyelik olarak nitelendirilen çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım amaçlı tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının has altın içeriği kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.

Sayfa Yükleniyor...