Partisinin Karaman Merkez İlçe Kongresi'nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, çiftçilerin borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili yeni bir gelişmeyi aktardı.

Bakan Yıldız, şöyle konuştu:

"Kasım ayının sonuna geldik. Kamuya borcu olan çiftçilerimizin borç yapılandırmasıyla alakalı süreyi 31 Aralık'a kadar bir kez daha uzattık. Herhangi bir çiftçimizin, diyelim ki (özelleşmeden önceki) TEDAŞ'a üç ya da 5 yıl önceden bin lira borcu olsun. Faizsiz olarak, müracaat etmesi halinde defaten yine bin lira olarak bunu alacağız. Eğer bunu yaparsa kendisi açısından da çok büyük bir kolaylık olacak. Şu anki faizli hali yaklaşık 4 bin 220 liraya karşılık geliyor. Yani ben paramı ödemek istiyorum dediği anda neredeyse dörtte birine kamu razı olacak. Eğer bu mahkemeye verilmiş olsa 7-8 bin liraya kadar çıkıyor. Hiç bunlara da gerek yok. Beş taksit yaptırırsa bugünkü para değeriyle bin liralık borcu bin 295 liraya çıkacak. O yüzden hem kul hem de devlet hakkı açısından bence bunları ödememizde fayda var. Bu kolaylıktan, bu borç yapılandırmasından hep beraber yararlanmamızda fayda var."

"Biz, işçi sağlığına uymayan yerlerin kapatılmasından yanayız" diyen Yıldız, “Ermenek'in ticareti, özellikle maden sahalarından gelen gelirlerle beraber oradaki ticaret ve ekonomi oluşuyor ama hiçbir işçi kardeşimizin canı ve gördüğü zarar bizim kömürümüzden daha değersiz değil. Tam tersi, daha da değerli. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak orada bulunan kömürümüzden vazgeçmeye hazırız” dedi.