Corona virüsün havayolu şirketlerine faturası ağır olacak

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), corona virüs nedeniyle havayolu şirketlerinin 113 milyar dolara kadar gelir kaybı yaşayabileceğini öne sürdü. IATA açıklamasından hemen önce ise İngiltere'de her 5 iç hat uçuşundan 2'sini gerçekleştiren en önemli hava yolu şirketlerinden biri Flybe iflasını açıkladı.

ntv.com.tr 05.03.2020 - 13:09 | Son Güncelleme : 05.03.2020 - 14:18

Corona virüsün havayolu şirketlerine faturası ağır olacak

Avrupa'nın en büyük havayolu şirketleri corona virüs salgınından ciddi oranda etkileniyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), corona virüsün küresel havayolu şirketlerini nasıl etkileyeceğini açıkladı.  

IATA'ya göre havacılık sektöründe corona virüs kaynaklı 63 milyar dolar ila 113 milyar dolar arasında bir gelir kaybı bekleniyor.  

FLYBE İFLASINI AÇIKLADI

Öte yandan IATA açıklamasından hemen önce İngiltere'de her 5 iç hat uçuşundan 2'sini gerçekleştiren en önemli hava yolu şirketlerinden biri Flybe'den bir duyuru geldi. 1979 yılından beri faaliyet gösteren ve  İngiltere ve Avrupa'da toplam 79 havaalanına yaklaşık yılda 8 milyon yolcu taşıyan Flybe, iflas ettiğini açıkladı. 

Merkezi Exeter’de bulunan Flybe’den yapılan açıklamada hava yolu şirketinin iflas ettiği belirtilirken, yolculardan havaalanlarına gitmemeleri istendi.

İflas kararının açıklanmasıyla yaklaşık 2 bin kişi işsiz kaldı.

Daha önce sıkça mali sorunlarıyla gündeme gelen şirketten yapılan açıklamada son dönemde yaşanan koronavirüs salgınının da şirketin faaliyetlerini olumsuz yönde etkilediği bildirildi.

Flybe Üst Yönetcisi Mark Anderson ise, “Her tür çabamıza rağmen, şu anda başka bir alternatifimiz yok. Faaliyetimize devam etmemizi sağlayacak uygulanabilir bir çözüm bulmakta başarısız olduk.” İfadelerini kullandı.

''BELİRGİN BİR DÜŞÜŞ VAR''

Öte yandan geçtiğimiz günlerde de Ryanair, British Airways ve easyJet yetkilileri corona virüsüne bağlı olarak ciddi gelir kayıpları olabileceği yönünde uyarılarda bulunmuştu. 

EasyJet CEO'su Johan Lundgren, ''Özellikle corona virüsün yoğun olarak belirdiği İtalya'nın kuzey kesminde taleplerin azaldığını gördük ve şimdi de salgın ülkenin diğer kesimlerine sıçradı'' yorumunda bulundu. 

IAG'nin sahibi Willie Walsh de İtalya pazarında çok büyük bir düşüşün olduğunu belirtti. Ancak Walsh, pazarın yakın zamanda tekrar istikrar kazanmasını ve toparlanmasını beklediklerini söyledi.  

VİRÜSTE İLK İFLAS

Corona virüsten en çok etkilenen havayolu şirketlerinden Flybe's iflasını açıkladı.

İngiltereli havayolu şirketi, bütün uçuşların fiziki olarak durdurulduğunu ve şirketin ticarete son verdiğini açıkladı.

İngiltere Uluştırma Bakanlığı Sözcüsü ise iflas kararının şirket tarafından alınan bir ticari karar olduğu duyurdu.

Corona virüsü ile ilgili bilgilere göre, dünya genelinde vaka sayısı 95 bini geçti, 3 bini aşkın kişi corona virüs nedeniyle yaşamını yitirdi. İtalya'da ise virüse bağlı olarak ölü sayısı 107'e yükseldi. 

VİDEO: CORONA VİRÜS ÜLKELER ARASI UÇUŞLARI DURDURUYOR (ARŞİV)

Sayfa Yükleniyor...