ÇÜ'den TOKİ'ye itiraz

Çukurova Üniversitesi'nin 26 yıldır eğitimde kullandığı tarım arazisine TOKİ tarafından hastane, çarşı ve otel yapılmasının yürütmesi, Danıştay kararıyla durduruldu.

01.01.2010 - 11:44

ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, yaptığı açıklamada, dönemin Tarım ve Orman Bakanlığı ile 27 yıl önce üniversite yönetimi arasında sözleşme
imzalanarak, söz konusu arazilerin ÇÜ hizmetine aktarıldığını anımsattı.
        
Yapılan bu değişikliğin tapulara yansıtılmadığını belirten Akınoğlu, bu verimli arazilerin 26 yıldır öğrencilerin eğitim alanı olarak kullanıldığını ancak arazilerin Tarım ve Köyişleri Bakanlığından Sağlık Bakanlığına devredilmesinin ardından TOKİ tarafından hastane, çarşı, otel ve cami inşaatı başlatıldığını söyledi.
        
Bu duruma itiraz ettiklerini ifade eden Akınoğlu, şunları kaydetti:
        
''Bunun üzerine üniversitemizin hukuk müşavirliği konuyla ilgili dava açtı. 2. İdare Mahkemesinde görülen davada caminin yapımı durdurulmuş fakat hastane, çarşı ve otelin yapımının devam edilmesi kararı alınmıştı. Hukuk müşavirlerimiz bununla yetinmeyip Danıştay'a temyize gitti. Danıştay'ın aldığı karar doğrultusunda hastane, çarşı ve otelin yapımı durdurulmuştur.
        
Şu ana kadar yapılan 5 katlı 400 yataklı hastane inşaatının durmasının bir kamu zararına neden olacağını düşünüyoruz. Bunun için de yetkili mercilerle anlaşma yoluna gitmeyi istiyoruz. Hastanenin üniversiteye devredilmesini isteyeceğiz.''
        
Akınoğlu, inşaatın üniversiteye devredilmesi durumunda ikinci tıp fakültesi hastanesinin de yapılabileceğini söyledi.

ARAZİLERİ VERMEYECEĞİZ       
Rektör Akınoğlu, farklı nedenlerle çeşitli kurum ve kuruluşların ÇÜ'ye ait arazilere talip olduğunu ancak, bunları geri çevirdiklerini bildirdi.
        
Dünya geneli üniversite sıralamasında ilk 500 arasına girmelerinin en büyük etkenlerinden birinin kampüsün güzelliği olduğunu ifade eden Akınoğlu, ''Arazilerimizi kimseye vermeyeceğiz. Talepte bulunanlara da yasal yollardan 'hayır' cevabını göndereceğiz. Şu ana kadar iyi niyetli davrandık ve geçerli nedenleri olan yerlere arazilerimizden verdik. Fakat bu güzelliklerin kaybolmasını istemiyoruz. Bundan sonra arazilerimizi kimseye vermeyeceğiz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...