Dolar, Merkez Bankası'nın kararının ardından hızla geriledi.

Merkez Bankası'nın faizde değişikliğe gitmemesi sonrasında dolar 3,06'ın altına indi. Dolar 3,0517'ye kadar geriledi.

Karar öncesinde dolar bankalararası piyasada 3,07'nin hemen üzerinde seyrediyordu.

Faiz indirimine devam edileceği beklentisi son günlerde dolarda yükselişin nedenlerinden biri olmuştu. Dolar dün Merkez'in faiz indirimini pas geçebileceği ihtimalinin fiyatlanmasıyla 3.06'nın altına kadar gerilemişti.

Dolar salı günü 3,1140'a çıkarak tüm zamanların en yükseğini gördü.

Analistler, teknik açıdan 3,0650 desteğinin kırılması durumunda 3,03 - 3,04 seviyelerinin gündeme geleceğini, olası yükseliş durumunda ise 3,0770 - 3,0870 seviyelerinin direnç konumunda izleneceği kaydediyor.

AVRUPA MERKEZ BANKASI FAİZLERE DOKUNMADI

Avrupa Merkez Bankası (ECB), faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi.

Avrupa Merkez Bankası'nın bugünkü toplantısının ardından, faiz oranının yüzde 0,00 olarak devam etmesi kararı verildi. Uzmanlar da, Para Politikası Kurulu'nun faiz oranını değiştirmeyeceğini tahmin ediyorlardı.

Avrupa Merkez Bankası, öte yandan bankaların merkez bankasında tuttukları mevduat için ödenen faiz oranını gösteren mevduat oranını yüzde -0,40, marjinal faiz oranını yüzde 0,25 olarak korudu. Piyasa beklentisi de mevduat ve marjinal faiz oranının değişmeyeceği yönündeydi.

80 milyar euro seviyesinde açıklanan varlık alım programında da değişikliğe gidilmedi.

EURO/DOLAR 1,10'UN ÜZERİNİ GÖRDÜ

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, faiz kararının ardından Türkiye saatiyle 15.30'da Frankfurt'ta basın toplantısı düzenledi. "Düzenli yapılan ekonomik ve parasal analizlere dayanarak anahtar faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldık" dedi. Draghi'nin konuşmasının ardından euro/dolar 1,10'un üzerini gördü. Euro/TL ise 3,3840'a yükseldi.

CUMHURBAŞKANI BAŞDANIŞMANI CEMİL ERTEM, NTV CANLI YAYININDA DOLARDAKİ ATAKLARIN SPEKÜLATİF OLDUĞUNU BELİRTTİ