FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faiz beklentisi ne yönde? (2024 FED mayıs ayı faiz kararı)

ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararı öncesinde küresel piyasaların tedirginliği sürmeye devam ediyor. Dolar, altın, borsa ve kripto para yatırımlarını doğrudan etkileyen FED faiz kararının, mayıs ayında ne yönde olacağı merak ediliyor. Ekonomistler FED'in mayıs ayı faiz kararı beklentisini açıkladı. Peki, FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faiz beklentisi ne yönde?

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faiz beklentisi ne yönde? (2024 FED mayıs ayı faiz kararı)

Mayıs ayı faiz kararı öncesinde binlerce yatırımcının tedirgin bekleyişi sürüyor. Yatırım araçlarına direkt olarak etki eden 'in mayıs ayında faizi artırıp artırmayacağı merak ediliyor. Merakla beklenen kritik mayıs ayı FED faiz kararının açıklanacağı tarih belli oldu. Peki, FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? beklentisi ne yönde?

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merkez bankası (FED) faiz kararı toplantı takvimi belli oldu.

Buna göre; FED faiz kararı toplantısı 1 Mayıs 2024 Çarşamba günü yapılacak ve akşam saat 21.00'da kritik faiz kararı açıklanacak.

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faiz beklentisi ne yönde? (2024 FED mayıs ayı faiz kararı) - 1

BEKLENTİSİ NE YÖNDE?

Yüksek enflasyon karşısında 2022'den bu yanan sıkı para politikası izleyen , bu yılın ilk iki toplantısında da faiz oranlarında değişikliğe gitmedi.

Ülkede yüksek enflasyon karşısında 2022'de varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlayan , Mart 2022'den bu yana 11 faiz artırımı gerçekleştirmiş ve faiz oranını toplam 525 baz puan artırmıştı.

Fed, bu yıl ocak ve mart ayında düzenlenen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında, politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

Politika faizini art arda 5 toplantıda değiştirmeyerek mevcut aralıkta sabit bırakan Fed, faiz oranını en son Temmuz 2023'te 25 baz puan artırmıştı.

Fed'in faiz indirimlerine ne zaman başlayacağı piyasalarda merak konusu olurken bankanın ocak ve mart aylarında yapılan toplantılarının karar metinlerinde, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye doğru indiğine dair daha fazla güven duyulana kadar politika faizini düşürmenin uygun olmayacağı vurgulandı.

Son toplantısının ardından projeksiyonlarını da açıklayan Fed, bu yıl için öngördüğü toplamda 75 baz puanlık 3 faiz indirimi beklentisini korudu.

Yatırımcılar 'de açıklanan verilerde ve Fed yetkililerinin sözle yönlendirmelerinde faiz indiriminin zamanlamasına ilişkin daha fazla ipucu ararken para piyasalarındaki fiyatlamalarda bankanın mayıs ayındaki toplantısında da politika faizini yüzde 90 ihtimalle sabit tutacağı, haziran ayında ise yüzde 58 ihtimalle faiz indirimlerine başlayacağı öngörülüyor.

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faiz beklentisi ne yönde? (2024 FED mayıs ayı faiz kararı) - 2

MART AYI KARARI NE OLDU?

(), politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

  • DÖVİZ TÜRÜ Satış Değişim % Saat

Sayfa Yükleniyor...