Doların düşüşünü IMF sınırlıyor

Uluslararası piyasalarda değer kaybeden dolar içeride 1,5160'a kadar geriledi. Uzmanlara göre, doların düşüşünü engelleyen en büyük etken IMF anlaşmasının henüz olmaması.

03.06.2009 - 09:51

Doların düşüşünü IMF sınırlıyor

Global piyasalar konut satışlarının arttığını gösteren verinin ardından ekonominin toparlanacağı yönündeki beklentilerle yükselirken dolar neredeyse tüm para birimleri karşısında değer kaybetmeye devam ediyor.

Bir süredir doların değer kaybına paralel dolar/TL aşağı yönlü hareket ederken bankacılar Uluslararası Para Fonu (IMF) ile devam eden görüşmelerin henüz bir anlaşma ile sonuçlanamamasının aşağı yönü kısıtlayıcı en büyük etken olduğunu belirtiyorlar.

Bankalararası piyasanın dünkü spot kapanışında 1,5300/1,5340 lira olan ve spot kapanışın ardından 1,5225/1,5260 seviyesine kadar gerileyen en iyi dolar alış ve satış kotasyonları bugün ilk işlemlerde 1,5160'a kadar geriledi.

Dolar/TL bu yıl gördüğü en düşük seviye olan 1,5040'e yakın seyrediyor. Dolar/TL en son 7 Ocak 2009'da bu seviyeden işlem görmüştü.

Dolar, dün açıklanan ABD bekleyen konut satışları verisinin ardından ekonomi hakkındaki iyimserliğin kuvvetlenmesi ve güvenli liman talebinin azalmasıyla bu yılki en düşük seviyelerin az üzerinde seyretti.

Doların uluslararası piyasalardaki kaybı sürüyor. Euro/dolar paritesi bugün 1,4337 ile yılın en yüksek düzeyine çıktı.

ABD borsaları, konut satışlarının arttığını gösteren verinin ardından ekonominin toparlanacağı yönündeki beklentilerle art arda dördüncü günde de yükselirken, inşaat şirketleri hisseleri de değer kazandı. Ancak finans şirketlerinde yeni ve ikincil hisse ihraçlarının mevcut hisselerin değerine olan zayıflatıcı etkileri sebebiyle, endekslerde geniş bantta yükselişi sınırlandı.

Tahvil/bono piyasasında dün spot kapanışta yüzde 12.51 valörlü kapanışta yüzde 12.58 olan 2 Şubat 2011 vadeli gösterge tahvilin ortalama bileşik faizi bu sabah ilk işlemlerde yüzde 12.51/55 seviyesindeydi. İşlem bazında gösterge faiz yüzde 11.54 ile tarihi rekorunu Mayıs ayı başında kırmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...