Domates fiyatları ne zaman düşecek?

Tarım Bakanı Eker, domates fiyatlarının seraların devreye girmesiyle Ekim sonu düşüşe geçeceğini belirtti. Eker, kurbanlık temini için Trakya'da belli bölgelere ithalat izni verdiklerini kaydetti.

Haberler 06.10.2010 - 13:33

Domates fiyatları ne zaman düşecek?

Tarım Bakanı Mehdi Eker, domates ve et fiyatlarındaki son gelişmeleri CNBC-e'den Melis Kobal'a değerlendirdi.

Domates fiyatlarındaki artışın ticari olduğunu belirten Eker şunları söyledi: "Bu sene anormal bir sıcak oldu. Açık alanda yetiştirilen ürün bundan etkilendi. Üretimde aslında büyük bir düşüş yok. 10 milyon tonun üzerinde üretim bekleniyor. Açık alanda hava şartlarının sıcak gitmesi nedenyle bu etkilendi. Ekim sonu itibariyle seralar devreye giriyor.

Domates fiyatlarının yükselmesinde tarımdan çok ticaret sektörünün etkisi var. Büyük bir üretim düşüşü söz konusu değil. Güvenin çok büyük bir etkisi olmadı; sıcak etkiliyor. Üretici fiyatıyla tüketici fiyatı arasındaki makasa bakmak lazım. Antalya'da 2 lira civarında, tüketiciye geldiğinde 3.5 lira civarına geliyor. Aradaki fazlalık işin ticari tarafıyla alakalı. Ekim ayının sonu itibariyle seralar devreye girer ve üretim biraz daha fazlalaşır, fiyatlar düşer."

Et fiyatlarını düşürmek için gerekli tedbirleri aldıklarını belirten Eker, "Et ve Balık Kurumu dışarıdan ithalat yapabiliyor. Bunun dışında biz orta ve uzun vadede Türkiye'nin üretimini artırmayı hedefliyoruz. Bunun için teşvikler veriyoruz. Çok kısa vadeli aşırı oynamaların da önüne geçmek için ihtiyacı ithalat yoluyla karşılıyoruz. Fiyatlar bir dengeyi bulacak" dedi.

Kurbanlık için de önlem aldıklarını kaydeden Eker, Trakya'da koyun ihtiyacını gidermek için belli bölgelere ithalat izni verdiklerini ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...