Ev alırken bunlara dikkat edin!

Sosyal aktiviteleri olan konut alayım derken yüksek aidatlarla karşılaşabilirsiniz.

17.09.2009 - 10:12

Ev alırken bunlara dikkat edin!

Site içinde yüzme havuzu, saunası, lokali, oyun parkları ve daha birçok sosyal tesisi bulunan konut satın alanlar, bir süre sonra yüksek kullanım ücretleriyle karşı karşıya kalabiliyor. Adana Ticaret Odası İnşaat Meslek Komitesi Başkanı Halil Avcı, toplu konut alanında konut edinmenin, başta güvenlik ve sosyal donatı olmak üzere birçok avantajı olduğuna dikkati çekerek, bir tesiste sosyal donatıların fazla olmasının o tesisteki konutların değerini de yükselttiğini, kişinin konutu satın alırken bu tesisler uğruna daha yüksek para ödemeyi göze aldığını vurguladı. Avcı, şöyle devam etti:

"Şehir merkezlerinde açık ve kapalı yüzme havuzlu, saunalı, her türlü sportif etkinliğin bulunduğu siteler artık revaçta. Çünkü bu tür siteler, kişinin yaşamını kolaylaştırdığı gibi yazlık ve kışlık olarak kullanılabiliyor.

Mahkemelik olmayın

Ancak, son yıllarda ciddi bir şekilde göze çarpan sorun, bu tür yazlık ve kışlık sitelerdeki sosyal donatıların tapularının müteahhide ya da başka kişilere ait olması. Bu durumda tapu sahibi sitedeki mülk sahiplerinden kullanım bedeli talep edebiliyor. Bu da tatsızlık yaratıyor, mahkeme konusu oluyor."

Avcı, sosyal donatılı konut hayaliyle site içinde yüzme havuzlu, saunalı, oyun parkları ve daha birçok sosyal tesisi bulunan konut alanların bir süre sonra yüksek kira ücretleriyle karşı karşıya kalabildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Site içinde konut isteyenler buna karar verirken yerdeki döşeme rengine dikkat ettikleri kadar ortak kullanım alanlarını da sorgulamalı. Çünkü ortak kullanım alanının tapusunu kendi üzerine çıkaran ya da satan müteahhitler var. Bu durum, müşteriye söyleniyor, satış sözleşmesinde de yer alıyorsa yasal ve etiktir. Bu durumda, konut sahibi mahkemeye başvursa bile yapılabilecek bir şey olmaz. Çünkü müteahhidin elindeki satış sözleşmesi önemli bir delil oluşturur. Ancak, bunun tam tersi durum söz konusuysa ayıplı mal satışı yapılmış demektir ve bu durumda kişi tüketici mahkemesine başvurabilir."

Sözleşmeyi dikkatli okuyun

Avcı, konut satın alırken firmanın iyi seçilmiş olmasının yanı sıra sözleşmedeki tüm hükümlerin de okunması gerektiğine dikkati çekerek, "Birçok kişi sözleşmeyi okumaması nedeniyle sıkıntı yaşıyor, mahkeme mahkeme dolaşmak zorunda kalıyor" dedi.

Bir tesisteki ortak kullanım alanının o tesisi kullananların ortak malı sayıldığını anlatan Avcı, bu tesisler kiraya verilerek bir gelir elde ediliyorsa o gelirin de yine tesisteki hak sahiplerine ait olacağını, geçmişten günümüze de bunun böyle olduğunu ve halk arasında da böyle bilindiğini bildirdi.

Avcı, "metropol kentlerin hemen tamamında, toplu konutlarda bu tarz sorun yaşanıyor. Tesislerdeki ortak kullanım alanlarını özel işletmeler çalıştırıyor. Oradaki mülk sahiplerinin fiyatta indirim yapılmasının dışında hiçbir avantajı olmuyor" diye konuştu.

Emlaktimes

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...