FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faiz beklentisi ne yönde? (2023 FED aralık ayı PPK faiz kararı toplantısı)

ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararı, ekonomistler ve yatırımcılar tarafından merakla bekleniyor. Dolar, altın, borsa ve kripto para yatırımlarını doğrudan etkileyen FED faiz kararı öncesinde, analistlerin aralık ayı faiz beklentisi araştırılıyor. Peki, aralık ayı FED faiz kararı ne zaman açıklanacak?

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faiz beklentisi ne yönde? (2023 FED aralık ayı PPK faiz kararı toplantısı)

Aralık ayı FED faiz kararı öncesinde, piyasaların tedirgin bekleyişi sürmeye devam ediyor. Kasım ayında faizi yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutan FED'in aralık ayında nasıl bir karar vereceği ve piyasaların beklentisi sorgulanıyor. Peki, aralık ayı FED faiz kararı ne zaman açıklanacak?

ARALIK AYI FED FAİZ KARARI NE ZAMAN?

Merkez bankası (FED) aralık ayı faiz kararı toplantı takvimi belli oldu.

Buna göre; FED faiz kararı toplantısı 12-13 Aralık tarihlerinde yapılacak ve 13 Aralık akşamı saat 21.00'da kritik faiz kararı açıklanacak.

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faiz beklentisi ne yönde? (2023 FED aralık ayı PPK faiz kararı toplantısı) - 1

ANALİSTLERİN FAİZ BEKLENTİSİ NE YÖNDE?

Geçen hafta ABD 'nın () ekonomide yumuşak inişi sağlayabileceğine yönelik güçlü beklentilere karşın yeni haftada Çin'de açıklanan makroekonomik verilerin kötü gelmesi, piyasalarda Fed kaynaklı iyimserliği azalttı.

Orta Doğu'dan gelen haber akışı da varlık fiyatlarını etkilemeye devam ediyor. İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, dün yaptığı açıklamada, çatışmalara verilen 4 günlük "insani aranın" ardından Gazze Şeridi'ne yönelik saldırı planını onayladığı belirtti.

Analistler, bu hafta Fed Başkanı Jerome Powel'ın yapacağı açıklamalar ile ABD'de açıklanacak büyüme verisinin piyasaların odak noktasında olacağını söyledi.

KASIM AYI FAİZ KARARI NE OLDU?

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

Banka böylece 2 toplantı üst üste faizi değiştirmedi.

  • DÖVİZ TÜRÜ Satış Değişim % Saat

Sayfa Yükleniyor...