FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faiz beklentisi ne yönde? (2023 FED temmuz ayı PPK faiz kararı)

ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararı için piyasaların tedirgin bekleyişi sürüyor. Temmuz ayı faiz kararını açıklayacak olan FED öncesinde, dolar, altın ve kripto para piyasasında oynaklık sürmeye devam ederken, yatırımcılar güvenli yatırım için FED'in faiz kararını bekliyor. Peki, temmuz ayı FED faiz kararı ne zaman açıklanacak?

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faiz beklentisi ne yönde? (2023 FED temmuz ayı PPK faiz kararı)

Temmuz ayı FED Para Politikası Kurulu faiz kararı için geri sayım başladı. Küresel piyasaları yakından ilgilendiren FED faiz kararıyla birlikte, ekonomideki seyir belli olacak ve yatırımcılar FED'in alacağı karara göre hareket edecek. Peki, FED faiz kararı ne zaman açıklanacak?

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN?

Merkez bankası (FED) faiz kararı toplantı takvimi belli oldu.

Buna göre; FED faiz kararı toplantısı 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılacak ve 26 Temmuz akşamı saat 21.00'da kritik faiz kararı açıklanacak.

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faiz beklentisi ne yönde? (2023 FED temmuz ayı PPK faiz kararı) - 1

ANALİSTLERİN FAİZ BEKLENTİSİ NE?

Küresel piyasalar, ABD'de bugün açıklanacak enflasyon verilerinin ABD () üzerindeki baskıyı azaltabileceği beklentisiyle pozitif seyrediyor.

Fed'in enflasyonla mücadelede kararlı olmasına karşın Banka'nın "şahin" adımlarında sona yaklaştığına yönelik öngörüler günden güne güçlenirken, bugün açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisinden alınacak sinyallerin Fed'in para politikasına ilişkin ipuçları vermesi bekleniyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda söz konusu veri öncesi, Fed'in bu ayki toplantıda yüzde 92 ihtimalle politika faizini 25 baz puan artıracağı tahmin edilirken, Banka'nın yıl sonuna kadar toplamda 50 baz puanlık faiz artırma potansiyeli de masada kalmaya devam ediyor.

Analistler, ülkede haziran ayı enflasyonuna ilişkin piyasa beklentilerinin aylık bazda yüzde 0,3 ve yıllık bazda yüzde 3,1 olduğunu anımsattı.

Sayfa Yükleniyor...