Fitch Japonya'yı uyardı

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Japonya'yı uzun vadeli kredi notunu düşürebileceği yönünde uyardı.

Anadolu Ajansı 22.06.2010 - 12:00

Kuruluşun Asya-Pasifik bölge müdürü Andrew Colquhoun yaptığı açıklamada, Japonya hükümeti tarafından güçlü ve sağlam bir mali konsolidasyon planı yapılmaması durumunda, ülkenin uzun vadeli kredi notunun düşürülme tehlikesiyle karşı karşıya bulunacağını belirtti.

Fitch, borçlanma seviyesi gayri safi yurt içi hasılasının (GSYH) iki katını geçen (yüzde 201) Tokyo'nun toparlanmada yeterince hızlı olamayacağını öne sürüyor.

Fransız gazetesi le Figaro'daki habere göre, Fitch'in açıklaması Japonya Başbakanı Naoto Kan'ın yüzde 5'le dünyanın en düşük seviyesinde bulunan tüketim vergilerini yüzde 10'a çıkarmayı planladıklarını duyurmasından yalnızca bir kaç saat önce geldi. Bu nedenle uyarının çok masum olmadığı belirtiliyor.

Fitch uyarısını ayrıca, Japonya Maliye Bakanının önümüzdeki üç yıl içinde uygulanması planlanan bütçe stratejisini açıklamasından bir kaç gün sonra yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...