HSBC 3 yılda 35 bin kişinin işine son verebilir

HSBC CEO'su Quinn, bankanın üç yıl içerisinde 35 bin kişinin işine son verebileceği belirtti.

DHA 18.02.2020 - 12:59

HSBC 3 yılda 35 bin kişinin işine son verebilir

Dünyanın en büyük bankacılık ve finansal hizmetler kuruluşlarından, Birleşik Krallık merkezli HSBC Holdings PLC, gelecek üç yılda yaklaşık 35 bin kişiyi işten çıkaracak.

Uzun bir süredir sektördeki rakiplerinin gerisinde kalan HSBC, 2019 yılında karının yüzde 33 düştüğünü açıklamasının ardından, yeni strateji olarak, yatırım bankacılığının boyutunda küçülmeye gitmek ve ABD ile Avrupa'daki faaliyetlerinde revizyon yapmak amacıyla 100 milyar dolarlık varlığını elden çıkaracağını duyurdu.

Uzmanlara göre HSBC, daha küçük ve daha rekabetçi olmak için uğraşırken ana pazarlarındaki yavaşlayan büyüme, Covid-19 salgını, Brexit ve merkez bankasının düşük faiz oranları gibi zorlukların üstesinden gelmeye çalışıyor.

Bankanın kilit karlılık göstergesi olan özsermaye karlılığının (RoTE) 2022 yılında yüzde 10-12 aralığında olması bekleniyor. HSBC'nin RoTE'si 2018 yılındaki yüzde 8.6'dan geçen yıl yüzde 8.4'e düşmüştü.

Ayrıca HSBC, devam etmekte olan Covid-19 salgınının çalışanlarını ve müşterilerini ciddi şekilde etkilediğini ve uzun vadede virüs salgınının banka cirolarını düşürebileceğini ve tedarik zincirlerindeki aksamalardan dolayı batık kredilerin artabileceğini açıkladı.

VİDEO: KÜRESEL EKONOMİDE 2020 BEKLENTİLERİ

Sayfa Yükleniyor...