İlk HES'e evet, ikinciye ret

Borçka'da 2. HES'in izni, mahkemeden döndü. Gerekçe: Havza planı yapılmadan aynı havzada pek çok HES'e izin verilemez.

Haberler 18.07.2011 - 08:36

İlk HES'e evet, ikinciye ret

Rize İdare Mahkemesi, Artvin Borçka’daki Aralık Köyü Taşköprü HES projesiyle ilgili bir iptal kararı verdi. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir” kararını iptal eden mahkemenin, 13 sayfalık gerekçeli kararında ‘aynı havzada birden çok HES kurulmak istenmesine ve projeyle ilgili yeterli hesapların yapılmamasına’ vurgu yapıldı.

Aralık Köyü, Türkiye’nin ilk ve tek Biyosfer Rezerv Alanı Maçahel ile Borçka Tabiat Parkı arasında, eşsiz bir cennet. Ekoturizm açısından öneme sahip Karagöl’ün suyundan beslenen Aralık Çayı’nda zaten bir HES var: Aralık HES. Bölge halkı bu ilk HES’e karşı çıkmamıştı.

NEDEN TEPKİ YARATTI?
Yeşil Artvin Yönetim Kurulu Başkanı ve davanın müdahil avukatı Bedrettin Kalın’a göre, ilk HES için kesilen ağaçları ve dere yataklarına atılan hafriyatları görünce halkın tepkisi değişti.

Radikal gazetesinde yer alan habere göre; TG Elektrik Üretim aynı dere üzerine ikinci HES’i kurmak için harekete geçince bölgede tepkiler yükseldi. Hacettepe ve Rize üniversitelerinden 3 uzman akademisyenden oluşan bilirkişi heyeti geçen ay bölgede inceleme yaptı. Heyet, çayın değirmenlerde ve tarımsal amaçlı kullanıldığını, HES’le ve çaydaki balıklarla ilgili planlamanın yetersiz olduğunu ve bölgede havza planlaması yapılması gerektiğini belirtti.

MAHKEME KARARI SEVİNDİRDİ AMA...
Avukat Kalın şunları söyledi:

“Çevre Bakanlığı’nın bu kadar önemli bir alanda ‘ÇED gerekli değildir’ kararı vermesi inanılmaz bir gaflettir. Mahkeme bu durumu takdir etmiştir” dedi. Karadeniz, sayıları patlayan HES projeleri ve mahkemelerden çıkan onlarca iptal kararıyla gündemde. Pek çok iptal kararına imza atan Rize İdare Mahkemesi’nin üyelerinin yerlerinin değiştirildiğini vurgulayan Avukat Kalın “Umarız bu mahkemenin son kararlarından birisi olmaz. Sadece yargıçlar değil, seçimlerden hemen sonra ÇED Yönetmeliği, İmar İzni Yönetmeliği değişti.”

Sayfa Yükleniyor...