İsrailli turistler Davos'u unuttu!

Davos krizinin ardından Mayıs ve Haziran aylarında geçen yıla göre yüzde 56-58 arası gerileme söz konusu olurken, son iki haftada rezervasyonlarda artışlar gözlendiği belirtildi.

Anadolu Ajansı 31.07.2009 - 21:52

İsrailli turistler Davos'u unuttu!

İsrail ordusunun yıl başında Gazze Şeridi'nde 1400 dolayında Filistinli'nin ölümüyle sonuçlanan askeri operasyonundan sonraki gelişmeler nedeniyle yavaşlayan İsrailli turistlerin Türkiye'ye seyahati, yeniden canlandı.

İsrail'in uluslararası havalimanı Ben Gurion'dan Antalya'ya dün gün içinde 26 uçak havalandı. Haaretz gazetesinin İbranice yayımlanan ekonomi eki "The Marker", "Hava treni, İsraillilerin Antalya'ya döndüklerine kuşku bırakmıyor" diye yazdı.

Türkiye'ye geçen Mayıs ve Haziran aylarında giden İsrailli turistlerin sayısında, bir yıl öncesinin aynı dönemine göre yüzde 56-58 civarında bir gerileme söz konusu oldu.

"Holiday Lines" tur şirketi Genel Müdürü Arnon Englander, "Temmuz ayı başında kaydedilen yüzde 25-30 oranındaki düşüşten sonra, son iki haftada rezervasyonlarda artışlar gözleniyor" dedi.

Türkiye'ye geçen hafta içinde de 2 bin 500 İsrailli turistin gittiği belirtiliyor.

"Aviation Links Genel Müdürü Yoram Mutai de "Sendikalar da tatilleri için tekrar Antalya'ya dönme yollarını arıyor ve bayramlar döneminden sonra düzenlenecek paket turlar konusunda anlaşmalar yapmak istiyorlar" diye konuştu.

"Walla Tours" Genel Müdürü Ariel Atias ise yaz sezonu boyunca gidenlerin sayısının artış göstermesine rağmen, yine de toplam rakamlarda yüzde 15 dolayında bir düşüş olacağı tahmininde bulundu.

Yaptıkları bağlantılarla, çalışanlarını toplu olarak tatile yönlendiren sendikaların yeniden Türkiye'ye eğilmesinin çok önemli olduğu vurgulanıyor.

"The Marker"ın 400 kişi arasında düzenlediği bir ankete cevap verenlerin yüzde 66'sının politik gerekçeler, yüzde 13'ünün de güvenlik nedenleri veya ekonomik gerekçelerle Türkiye'ye gitmediklerini ortaya koydu. Ancak, diğer turizm destinasyonları arasında gösterilen Yunanistan, Bulgaristan ve Kıbrıs'a, Ocak-Mayıs döneminde gidenlerin sayısında da sadece binde 1 ile yüzde 9 arasında değişen oranlarda artışlar kaydedildiği belirtildi.

"Holiday Lines" Tur şirketi Genel Müdürü Arnon Englander, İsrailli turistin yeniden Türkiye'ye yönelmesinde en önemli nedenlerden biri olarak "fiyata her şeyin dahil olması ve gün boyunca sunulan bol ve lezzetli yemekleri" gösterirken fiyatların Yunanistan veya Bulgaristan'a göre, yüzde 35 daha ucuz olduğunu hatırlattı.

"Eşet Tours" Pazarlama Müdürü Galin Zakav ise "Sonuç olarak, diğer destinasyonlarla karşılaştırıldığında şüphesiz Türkiye kazanmaktadır. Boykotun fazla sürmeyeceği belliydi" ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...