İthal ette vergi yüzde 100'e çıktı

Et ithalatında gümrük vergisi yüzde 100'e yükseltildi.

Haberler 30.10.2012 - 09:49

İthal ette vergi yüzde 100'e çıktı

Hükümet, yerli üreticiyi korumak için et ithalatında vergiyi artırdı.

Ağırlığı 400 kilogramı geçen erkek danalar ile 1 yaşında veya daha küçük kuzuların ithalatında gümrük vergisi oranı yüzde 30'dan yüzde 40'a çıkarıldı.

Kasaplık et ithalatında da gümrük vergisi oranı yüzde 70'ten yüzde 100'e yükseltildi.

Bakanlar Kurulu'nun İthalat Rejimi Kararına Ek Kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, ağırlığı 400 kilogramı geçen erkek danalar, 1 yaşında veya daha küçük kuzuların ithalatında gümrük vergisi oranı AB, EFTA ülkeleri, Bosna Hersek ve diğer ülkeler için yüzde 40 olarak belirlendi.

Karkas ve yarım karkas, kuzu eti ithalatında ise gümrük vergisi oranı yüzde 100 olacak. İthalatta vergi oranlarının artması yerli üreticiyi koruyacak bir adım.

BAKAN EKER: TÜKETİCİYİ ETKİLEMEYECEK
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, et ithalatında gümrük vergisindeki artışın tüketiciye olumsuz yansımayacağını söyledi.

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eker, Türkiye'nin, serbest ticaret yapılan bir ülke olduğunu belirterek,''Bu nedenle 'Ben bütünüyle yasaklıyorum, almıyorum' diyemezsiniz. Öyle bir imkanınız yok. Bunun yanında, zaman zaman Türkiye'de bir takım spekülatif hareketler olabiliyor. Bunlara karşı tedbir alınması gerekiyor. Üç yılık et fiyatlarını izliyorum. 2010 tarihine göre kıymadaki düşüş, enflasyonsuz yüzde 10,26. Enflasyonu da eklerseniz, düşüş, yüzde 20'nin üzerinde'' diye konuştu.

Bakan Eker, et ithalatında gümrük vergisindeki artışın tüketiciye olumsuz yansımayacağını vurgulayarak, 'Musluk elimizde'' dedi.

Eker, Türkiye'deki et miktarının tüketici talebini karşılayıp karşılamayacağına ilişkin soru üzerine, ülkede hayvan sayısında ciddi bir artış olduğunu, bu konuda sıkıntı yaşanmayacağını ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...