Japonya’nın ihracatında rekor düşüş

Japonya’nın ihracatı Kasım’da büyük miktarda azalırken, Asya ülkelerine yapılan dışsatım 1986’dan beri en keskin düşüşünü gösterdi.

Haberler 22.12.2008 - 17:07

Resesyonda olan Japon ekonomisinde ithalat yüzde 14.4 oranında gerilerken, ihracat ise yüzde 26.7 oranında azaldı.

İhracattaki düşüş art arda ikinci ayda da dış ticaret dengesini eksiye geçirecek kadar büyük oldu. Japonya’da yenin yine kuvvetli olduğu 1980l’i yıllardan beri, art arda iki ay dış ticarette açık görülmemişti.

Yen, 2008’de dolar karşısında yüzde 20 civarında değer kazanırken, global finansal krizden kaygılanan yatırımcılar, yurtdışı yatırımlardan çıkmış ve fonları tekrar Japonya’ya çekmişlerdi.

ABD’ye ihracat, otomobil talebindeki daralmanın etkisiyle yüzde 33.8 ile rekor düşüş gösterdi. ABD’nin Japon mallarına talebi, mortgage krizinin 15 ay önce başlamasından beri düşüyor.

Japonya’nın, şimdiye kadar global kriz karşısında çok fazla etkilenmemeyi başaran Asya ülkelerine ihracatı da artık baş döndürücü hızlarda düşüyor. Asya ülkelerine ihracat Kasım’da yüzde 26.7 oranında düşerken, Çin’e yapılan ihracat yüzde 24.5 ile 1995’ten beri en büyük düşüşü gösterdi.

İhracat pazarlarındaki çöküşler Japonya’nın dış ticaret fazlasını zora soktu. Ülkenin dış ticaret açığı Kasım’da 223.4 milyar yen (2.5 milyar dolar) olarak açıklandı ancak beklentilerin altında kaldı.

Sayfa Yükleniyor...