Ünlü yatırımcı Jim Rogers, ABD Merkez Bankası Fed'in varlık alım programı ve piyasalardaki dalgalanmaya ilişkin CNBCe.com’un sorularını yanıtladı.

Fed’in parasal genişlemeyi ne zaman azaltacağıyla ilgili olarak Rogers, “Resmi bir açıklama gelmemesine rağmen para musluklarının kısılacağına inanılıyor. Fed’in parasal genişlemesi bir gün son bulacak. Şu anda net bir zaman veremezsek de bir gün bitecek. Eylül ayında da olabilir başka bir zaman da olabilir. Önemli olan piyasaların para musluklarının bir daha akmayacağına ne zaman alışacağı. Asıl sorun merkez bankalarının para basmayı durdurmasına piyasaların nasıl tepki vereceği” dedi.

'ÇIKIŞLAR 1-2 YIL SÜREBİLİR'
Rogers, gelişmekte olan piyasalardan sermaye çıkışlarının 1-2 yıl sürebileceğini öngördü.

Yatırımcıların cari açığı olan ülkelere yönelik endişeleri bulunduğunu söyleyen Rogers, küresel ekonomide cari açığı yüksek tüm ülkelerin para birimlerinin bu süreçten etkileneceğini kaydetti.

'TÜRKİYE ETKİLENECEK'
Rogers Türkiye'ye ilişkin ise; “Türkiye ciddi cari açık sorunu olan bir ülke. Yatırımcılar sermaye çıkışlarıyla Türkiye’nin cari açığını finanse etmekte zorlanacağını düşünecek. Türkiye’ye bakış da bu yönde olacak. Türkiye bu süreçten etkilenecek. Ama sadece Türkiye değil tüm ülkeler para musluklarının kısılmasından ciddi sarsılacak.” dedi.

'TCMB PİYASALARI BEKLESİN'
TCMB’nin doların TL karşısındaki yükselişiyle ilgili olarak ne yapması gerektiği yönündeki soruya Rogers, “Hiç bir şey yapmadan piyasayı beklemeli. Piyasanın dolar/TL'de hangi seviyeyi uygun gördüğünü beklemeli. Bu durumda para birimlerini seviyesine piyasa karar verecek” şeklinde yanıt verdi.

HABERİN DEVAMI CNBCE.COM 'DA