Kampanya 110 milyon lira getirdi

TOKİ tarafından, borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyen vatandaşlara yönelik 22 Mart'ta başlatılan ''erken ödeme indirimi'' kampanyasından 3 bin kişinin yararlandı.

TOKİ'den yapılan açıklamada, TOKİ tarafından inşa ettirilen ve 2008 yılı sonuna kadar satışları gerçekleştirilmiş (vadesi 12 aydan daha az kalan konut ve işyerleri hariç) konut ve işyerlerinin borç bakiyelerinin kapatılmasının sağlanması amacıyla düzenlenen indirim kampanyasının devam ettiği belirtildi.        

İndirim kampanyası kapsamında, konut ve işyeri alıcıları, 19 Nisan'a kadar satışlara aracılık eden bankalara başvurup, borç kapatma tarihi itibarıyla hesaplanacak borç bakiyelerini peşin veya 3 ay vadeli aylık eşit taksitte ödemek üzere kapatabilecekler.        

Borç bakiyesinin peşin olarak kapatılması durumunda yüzde 20, 3 ay vadeli, eşit taksitli olarak kapatılması durumunda yüzde 17 indirim yapılacak.

Bu tarihten sonra yapılacak borç kapatmalarda söz konusu indirim oranından yararlanılması mümkün olmayacak.        

Açıklamada, bu kampanyada borcunu kapatmak isteyen konut ve işyeri alıcıları için bir çok bankanın düşük faiz oranları ile özel koşullu, 12 ay ile 120 ay arasında değişen vadelerde konut kredisi imkanı sağladığı kaydedildi.        

TOKİ açıklamasında, daha önce düzenlenen son indirim kampanyasına göre; borcunu kapatan kişi sayısında yaklaşık yüzde 150, sağlanan kaynak konusunda da yüzde 120 artış sağlandığı belirtilerek, ''Hem vatandaş hem TOKİ kazanıyor'' denildi.        

Verilen bilgiye göre, 22 Mart'ta başlayan ve 19 Nisan'a kadar sürecek indirim kampanyasından, 7 Nisan itibariyle yaklaşık 3 bin konut alıcısı yararlandı ve yaklaşık 110 milyon lira kaynak sağlandı.

Uygulamadan, TOKİ'den 2008 yılı sonuna kadar konut ve işyeri alan, geri ödemeleri devam eden 132 bin 890 konut ve işyeri sahibi yararlanabilecek. Vadesi 12 aydan daha az kalan projeler, kampanya kapsamı dışında bırakıldı.

TOKİ'nin, 2008 yılı sonuna kadar sattığı yaklaşık 133 bin konut ve işyeri nedeniyle, hak sahiplerinden 5,8 milyar lira civarında alacağı bulunuyor.

İdare, nakit ihtiyacını gidermek amacıyla, zaman zaman erken ödeme indirimi yaparak, 10-15 yılda tahsil edebileceği bu tutarların bir bölümünü, daha kısa sürede toplamış oluyor.

Sayfa Yükleniyor...