KKTC'de kara sondajı 2-3 ay içinde başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin KKTC'de 2-3 ay içerisinde karada sondaja başlayacağını söyledi.

Anadolu Ajansı 26.11.2011 - 14:19

KKTC'de kara sondajı 2-3 ay içinde başlıyor

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından KKTC'nin Girne şehrinde düzenlen ''5. Enerji Zirvesi''nde konuşan Bakan Yıldız, ülkelerde zaman zaman enerjinin siyasete, zaman zaman da siyasetin enerjiye yük olduğu dönemlerin bulunduğunu söyledi.

Hazırladıkları master planla yavru vatan KKTC için de bütün bu paradoksları çözmeye hazır olduklarını belirten Yıldız, TPAO'nun yaptığı anlaşma çerçevesinde de 2-3 ay içerisinde KKTC'de karada sondaja başlayacağını söyledi. Bakan Yıldız şöyle konuştu: 'Bütün hazırlıklarımızı tamamladık. 3 hafta kadar önce KKTC'deydik Yaptığımız anlaşmayla teknik çalışmaları hazırlamış bulunuyoruz. Denizdeki aramalarımız da özellikle uluslararası hukuka aykırı olarak geliştirilen bütün çalışmalardan beri olacaktır. Ama bu bizim özellikle uluslararası hukuka uymayan çalışmalara karşılık vermeyeceğimiz anlamına gelmez. Türkiye Cumhuriyetinin KKTC ile beraber geliştireceği bir kısım projelerin olduğunu da söylemeliyim. Tabii ki bütün nerede kuyu açılırsa açılsın, nerede sondaj vuruluyor olursa olsun mutlaka Kıbrıs'ın tamamının hakkının olduğunu da söylemeliyiz.''

Enerji sektörünün siyasete yükünün kaldırılması gerektiğine dikkat çeken Yıldız, bunun da liberalleşmeyle, serbestleşmeyle olabileceğini vurguladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...