Türkiye'de ikinci çeyrekte 194 bin 743 konut satıldı. Bu rakam, yılın birinci çeyreğine göre yüzde 78.9, 2008'in ikinci çeyreğine göre ise yüzde 72.2 yükseldi.

Sektör temsilcileri konut satışlarında yaşanan patlamayı değerlendirdi.

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, konut satışlarındaki bu artışın büyük ölçüde tapu harçlarında yapılan indirimden, kısmi olarak da talep artışından kaynaklandığını söyledi.

Dumankaya "Harçların hem alıcı hem de satıcı için binde 15'ten binde 5'e inmesi nedeniyle herkes daha önce yaptığı ve ödemesi devam eden satışların tapu işlemlerini ikinci çeyreğe yığdı" dedi.

Dumankaya, 150 metrekare ve üzeri konutlarda KDV'nin yüzde 18'den 8'e düşürülmesinin ise fazla etkisi olmadığını belirtti.

SON ÇEYREKTE 200 BİNİ GEÇER
Sektör temsilcileri, üçüncü çeyrekte mevsimsellik nedeniyle satışların gerilemesini bekliyor. Ancak dördüncü çeyreğe dair beklentiler yüksek.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, konut kredisi faizlerinde yapılan indirimlerin etkilerinin son çeyrekte görülmesini beklediğini söyledi.

Ağaoglu ve GYODER Başkan Yardımcısı Işık Gökkaya, dördüncü çeyrekte faiz indirimlerinin etkisiyle konut satışlarının 200 bini geçeceğini önngördü.