Küresel piyasalarda ABD verileri etkili oldu

Asya borsaları dün ABD'de açıklanan enflasyon verisinin beklentinin üzerinde çıkması ve Fed yetkililerinden gelen açıklamalarla zayıfladı. MSCI endeksi yüzde 0.8 gerilerken, Nikkei endeksi toparlandı. ABD'de ise borsalarda düşüş yaşandı.Küresel piyasalarda ABD verileri etkili oldu.

ntvpara.com 18.05.2016 - 09:31 | Son Güncelleme : 18.05.2016 - 09:34

Küresel piyasalarda ABD verileri etkili oldu

Asya borsaları dün ABD'de açıklanan enflasyon verisinin beklentinin üzerinde çıkması ve Fed yetkililerinden gelen açıklamaların Haziran ayında bir faiz artış ihtimalini yeniden gündeme getirmesiyle beraber bugün zayıfladı.

Enflasyon ve konut satışlarındaki artış Fed'in yakında faiz artırabileceği beklentilerini güçlendirdi.

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0.8 gerilerken, Japon Nikkei endeksi Japonya ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 1.7 ile beklenenden güçlü bir büyüme göstermesinin ardından kayıplarından toparlandı.
Nikkei endeksi yüzde 0.6 yükselirken, Japon yeni ise dolar karşısında kazançlarını geri vererek yüzde 0.2 geriledi ve 109.33 yen seviyesini gördü.

ABD'de ise yatırımcıların Fed'in Haziran ayında faizleri artırabileceğine daha çok ihtimal vermesiyle borsalarda düşüş yaşandı.

Japon yeni, ülke ekonomisinin birinci çeyrekte son bir yılın en güçlü büyümesini gerçekleştirdiğini gösteren verilerin ardından bazı yatırımcıların daha fazla parasal teşvik olmayabileceği tahminleriyle dolar karşısında değer kazandı.

Japon ekonomisi Ocak-Mart döneminde yıllık bazda yüzde 1.7 büyüyerek, ekonomistlerin tahmin medyanı olan yüzde 0.2'yi geçti ve geçtiğimiz çeyrek gösterdiği yüzde 1.7'lik daralmadan toparlandı.

Dolar Japonya ekonomik büyüme verileri öncesinde 109.27 yene çıkarak seans zirvesini görmesinin ardından verilerin açıklanmasıyla beraber 108.73 yen seviyesine geriledi.

Euro da yen karşısında yüzde 0.3 değer kaybederek 123.11 yen oldu. Euro, dolar karşısında ise hafif bir düşüşle 1.1309 dolar oldu.

Sayfa Yükleniyor...