Küresel piyasalar bahardan kışa döndü

Asya borsaları, küresel ekonomik büyüme ve deflasyona yönelik korkuların yeniden gündeme gelmesinin ardından geriledi. MSCI endeksi yüzde 0.5 gerilerken, Güney Kore hisse endeksi de yüzde 0.6 düştü.

ntvpara.com 04.05.2016 - 09:29 | Son Güncelleme : 04.05.2016 - 09:33

abd borsa.jpg

Asya borsaları, küresel ekonomik büyüme ve deflasyona yönelik korkuların yeniden gündeme gelmesinin ardından yatırımcıların güvenli limanlara yönlenmesiyle beraber geriledi.

Çin ve İngiltere'den gelen imalat verilerinin hayal kırıklığı yaratması ve Avrupa Komisyonu'ndan hem ekonomik büyüme hem de enflasyona yönelik aşağı yönlü revizyonlar küresel ekonomik endişelerin artmasına neden oldu.

Ayrıca Avustralya Merkez Bankası tarafından son bir yıldır ilk defa faiz indirimine gidilmesi, deflasyonun küresel çapta etkilerini gösterdiği işaretini verdi.

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0.5 gerilerken, Güney Kore hisse endeksi de yüzde 0.6 düştü. Yenin güçlenmesinin etkilerini negatif yaşayan Japonya'da ise borsa tatil dolayısıyla kapalı.

ABD'de de Çin ve Avrupa'dan gelen zayıf ekonomik verilerin yarattığı endişeler etkisini gösterirken, petrolde yaşanan değer kayıpları enerji hisselerindeki düşüşlere öncülük etti.

DÖVİZ PİYASALARI

Japon yeni dolar karşısında 18 ayın zirvesini gördüğü hızlı yükselişe bir ara vererek yatay bir seyre geçti.

Dolar dün yen karşısında 105.55 seviyesine kadar düşerek Ekim 2014'ten bu yana en düşük seviyeyi görmesinin ardından toparlanarak 106.55 yen oldu.

Euro ise dolar karşısında yüzde 0.1 değer kazanarak 1.1506 dolardan işlem gördü.

Sayfa Yükleniyor...