Mahfi Eğilmez'in son kitabı dördüncü baskıya gidiyor

NTV Ekonomi Danışmanı Dr. Mahfi Eğilmez, 17. kitabı "Değişim Sürecinde Türkiye" basıldı ve dördüncü baskısı geliyor.

ntv.com.tr 25.05.2018 - 17:58 | Son Güncelleme : 25.05.2018 - 18:55

kitap.jpg

Daha önce okuru aydınlatan farklı çalışmalarıyla bildiğimiz Dr. Mahfi Eğilmez, yeni kitabı 'Değişim Sürecinde Türkiye'de bize özgü ahbap-çavuş kapitalizmini karşılaştırmalı bir yaklaşımla değerlendiriyor.

Bugünlere nasıl geldiğimizi anlamak ve sonrasını görmek için önemli bilgiler sunan kitap, Türkiye'nin Osmanlı'dan bu yana yaşadığı bu karışık ve kararsız değişimi değerlendirmeyi amaçlıyor.

"Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Sosyo-Ekonomik Bir Değerlendirme"

Avrupa, imparatorlukların dağılmasıyla ulus devletlere dönüşür ve aydınlanmanın ardından sanayi kapitalizmine geçerken Osmanlı İmparatorluğu hep bir ümmet devleti olarak kaldı. Ne tam olarak aydınlanmaya girebildi ne de sanayi kapitalizminin getirdiği rüzgârı yakalayabildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla aydınlanma ve sanayileşme atılımı gibi kazanımlar çıktı ortaya. Ne var ki bunlar, toplumca bir çaba karşılığı elde edilmiş kazanımlardan çok, ilerici bir kadronun getirdiği düzenlemelerdi. O nedenle de toplum tarafından tam olarak sahiplenilmediler.

NTV Para ekibi imza gününde...

NTV Para ekibi imza gününde...

Son yüzyılda ülkemizde yaşanan sosyo-ekonomik evrim başlangıçta ileriye doğru olsa da sonradan çok daha karışık bir görünüm içine girdi. Bizde hiçbir zaman geniş bir sanayi burjuvazisi oluşamadı. Daha çok bir esnaf burjuvazisi oluştu. Hiçbir zaman kapitalizm, ahbap-çavuş kapitalizmini aşamadı. Türkiye bazen Batı’ya bazen Doğu’ya, bazen ileriye bazen geriye doğru kararsız bir denge içinde savrulup durdu.

Kitap, Türkiye’nin Osmanlı’dan bu yana yaşadığı bu karışık ve kararsız değişimi değerlendirmeyi amaçlıyor.

DR. MAHFİ EĞİLMEZ'DEN 17. KİTAP: DEĞİŞİM SÜRECİNDE TÜRKİYE

Sayfa Yükleniyor...