Tarımsal destek ödemeleriyle ilgili açıklama: Mazot ve gübre desteği ne zaman yatacak?

Çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler belli oldu. Peki, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekar başına 103 lirası mazot, 46 lirası gübre olmak üzere 149 lira destek sağlanacak. Peki, mazot ve gübre desteği ne zaman yatacak?

Tarımsal destek ödemeleriyle ilgili açıklama: Mazot ve gübre desteği ne zaman yatacak?

Çiftçilerin üretim maliyetlerini düşürerek, üretim miktarını ve kalitesini artırmayı amacıyla verilen mazot ve desteğinin ödeme tarihle ilgili açıklama geldi. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından yapılan açıklamaya göre mazot ve gübre desteği ekim ayında Ziraat Bankası hesaplarına yatırılacak.

Tarımsal destek ödemeleriyle ilgili açıklama: Mazot ve gübre desteği ne zaman yatacak? - 1

BAKAN'IN AÇIKLAMALARI

Yumaklı, "Geçen yıl başlattığımız bitkisel üretimde önemli girdi maliyetlerinden olan gübre ve mazot desteklerinin öne çekilmesi ve ayni olarak ödenmesi, çiftçimizde büyük karşılık bulmuştur. Bunu bu yıl da devam ettirerek üreticimize önemli bir finansman desteği sağlıyoruz. Üreticilerimizin güçlendirilmesi ve tüketicilerimizin korunması yolunda politikalarımızı kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Tarımsal destek ödemeleriyle ilgili açıklama: Mazot ve gübre desteği ne zaman yatacak? - 2

Yumaklı ödemelerin yapılacağı tarihle ilgili ise şunları söyledi: "Hububat üreticilerimize 2023 üretim yılına ait ve 2024 yılında ödenecek 11,5 milyar lira tutarındaki mazot ve gübre desteği öne çekilerek, Ziraat Bankası finansmanıyla 2023 yılı Ekim ayında başlamak ve mazot ile gübre alımında kullanılmak üzere Ziraat Bankası kartlarına yüklenecek."

Sayfa Yükleniyor...