MTV'ye yüzde 40 zam

Maliye Bakanı Ağbal, binek otomobilden alınan motorlu taşıtlar vergisinin 2018’de yüzde 40 artacağını açıkladı. Şans oyunlarında ikramiyeden alınan vergi ikİ kat artarak yüzde 20'ye çıkacak. Sigara kağıdından da ÖTV alınacak. Kamuya gelecek yıl 74 bin yeni personel alımı yapılacak. Vergi düzenlemelerini içeren torba tasarı Meclis'e sunuldu.

MTV'ye yüzde 40 zam

Son dakika haberi! 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeni yılda devreye girecek vergi artışlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

MTV'YE ZAM GELDİ, SİSTEM DEĞİŞTİ

Ağbal, binek otomobil MTV’sinin 2018 yılında yüzde 40 artacağını, MTV'de aracın vergisiz değerinin de dikkate alınacağını söyledi. Şu anki motorlu taşıtlar vergisi sisteminde sadece motor hacmi ve araç yaşı belirleyici. Yeni sistemle birlikte aracın ülkeye giriş fiyatı da vergilemede etkili olacak. Bu da lüks araçların MTV'sinde önemli artışa neden olacak.

MTV ARTIŞI SADECE BİNEK OTOMOBİLLERDE

Burada sadece binek otomobillere ilişkin bir vergi artışı olacak. Diğer araçlarla ilgili normal yeniden değerleme oranında artış yapılacak. 

İKRAMİYEDEKİ VERGİYE İKİ KAT ZAM

Bakan'ın açıklamasına göre, şans oyunlarında ikramiye kazanan talihlilerden alınan vergi yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkacak.

MTV'ye yüzde 40 zam - 1

FİNANSTA KURUMLAR VERGİSİNDE YÜZDE 2 ARTIŞ

Kurumlar vergisi oranı finans sektörü için yüzde 20’den yüzde 22’ye çıkacak. Genel oran yüzde 20 olarak kalacak.

GELİR VERGİSİ TARİFESİNDE DEĞİŞİKLİK

Bütün gelirler için uygulanan gelir vergisi tarifesinde de değişikliğe gidilecek. Bu değişiklik ücret gelirleri için 1 Ocak 2018'den, diğer kazançlar için 2017 kazançlarından itibaren geçerli olacak. Gelir vergisi tarifesinin üçüncü dilimindeki gelirler için uygulanan yüzde 27 oranı yüzde 30'a çıkarılacak.

Kira gelirleri üzerinden elde edilen hasılatın yüzde 25'i kazançtan düşebiliyordu, bu götürü gideri yüzde 15'e düşürülecek.

SİGARA KAĞIDINA DA ÖTV

Sigara kağıdından özel tüketim vergisi alınacak.

ENERJİ İÇEÇEĞİNDEN YÜZDE 25 ÖTV

Kola üzerinden alınan yüzde 25'lik ÖTV meyveli gazız ve enerji içeceklerini de kapsayacak şekilde genişletilecek.

KAMUYA 74 BİN PERSONEL

Kamuya 2018 yılında 74 bin personel alınacak.

TASARI MECLİS'E SUNULDU

Yeni vergi düzenlemelerini de içeren 130 maddelik torba tasarı TBMM'ye sunuldu.

Sayfa Yükleniyor...