İstanbul'a yapılacak olan üçüncü havalimanı için kıyasıya çekişmenin yaşandığı ihalede en yüksek teklifi 22 milyar 152 milyon Euro'yla Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu vermişti.

25 yıllığına KDV hariç 22 milyar 152 milyon Euro'luk kira bedeli ile en yüksek teklifi veren konsorsiyumun başındaki isim Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir CNBC-e'nin sorularını yanıtladı.

Özdemir, özetle şunları söyledi:

''Uzun süren bir yarışı yerli iş gruplarından oluşan konsorsiyum kazandı. 22 milyar Euro'yu hemen bulmamız gerekiyor gibi bir yanlış kanı var. 22 milyar Euro'yu 25 yılda ödeyeceğiz. Ortalama yılda 800 milyon Euro ediyor. 22 milyar Euro'luk bir finansman paketi aramamız söz konusu değil.

Bizim için önemli olan birinci etap inşaatının maliyeti ortalama faizleri de dahil olmak üzere 7 milyar Euro'luk bir finansman modelini çözmemiz gerekiyor. Zaten ihale şartnamesine göre bunun yüzde 20'sini öz sermaye olarak koyacağız. Gerisini finansman olarak sağlayabiliriz. Belki biz burada yüzde 20-25 gibi bir öz sermaye koyabiliriz. Gerisini finansman olarak koyabiliriz.''