Pasaportları yılbaşına kadar değiştirin

Emniyet Genel Müdürlüğü 1 Şubat 2011'dan İtibaren, yurtdışındaki büyükelçilikler ve konsolosluklar ise 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren eski tip pasaportların süre uzatımını yapmayacak.

Pasaportları yılbaşına kadar değiştirin

Emniyet Genel Müdürlüğü ve yurt dışındaki büyükelçilikler ile konsoloslukların Ocak ve Şubat 2011'den itibaren eski tip pasaportların süre uzatımını yapmayacakları bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, geçen yıldan itibaren verilmeye başlanan biyometrik pasaport uygulamasının ardından, eski tip umuma mahsus pasaport ile hususi pasaportların süre uzatımına ilişkin sınırlama getirildiği kaydedildi.

Yeni uygulamaya göre eski pasaportların süresi, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 1 Şubat 2011'den itibaren uzatılmayacak. Yurt dışında bulunan büyükelçilikler ve konsolosluklar ise 1 Ocak 2011'den itibaren eski tip pasaportların süre uzatımını durduracak.

SÜRESİ BULUNAN ESKİ PASAPORTLAR 24 OCAK 2015'E KADAR GEÇERLİ
Emniyet yetkilileri, süresi bulunan eski pasaportların 24 Ocak 2015 tarihine kadar geçerli olduğunu ancak Şengen vizesi uygulayan ülkelerin biyometrik pasaport dışındaki eski tip pasaportları kabul etmediklerini belirtti. Yetkililer, süre uzatmama uygulamasının Şengen ülkelerinin bu tutumu nedeniyle vatandaşların mağdur olmaması için getirildiğini kaydetti.

PASAPORT HARÇLARI ZAMLANIYOR
1 Ocak 2011'den itibaren ise pasaport harçlarına yeniden değerleme oranı çerçevesinde yüzde 7.7 zam gelecek.

Yeni pasaport harçları şöyle olacak: 6 aylık 70 lira, 1 yıllık 102 lira, 2 yıllık 167 lira, 3 yıllık 237 lira, 4 yıllık ve üzeri 334 lira. Bu ücretlere 54 liralık cüzdan bedeli de eklenecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...