Rusya, Türkiye'den sebze-meyve ithalatını tamamen yasaklıyor

Rusya, gelecek hafta itibariyle Türkiye'den meyve ve sebze ithalatını tümüyle yasaklamayı planlıyor. Kremlin'den de konuyla ilgili bir açıklama geldi.

DHA 12.05.2016 - 15:34 | Son Güncelleme : 12.05.2016 - 15:50

Rusya, Türkiye'den sebze-meyve ithalatını tamamen yasaklıyor

Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi (Rosselhoznadzor) Başkanı Sergey Dankvert, "Türkiye'den sadece kabak, greyfurt ve limon geliyor. Biz bunun artık faydasız olduğunu düşünüyoruz ve Pazartesi günü tüm sebze ve meyvelere kapılarımızı kapatacağız" dedi.

Rosselhoznadzor Başkanı, Türk üreticilerinin bitki sağlığı kurallarını ihlal etmeye çok önceden başladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Biz onlarla uzun zamandır çalışıyoruz, fakat durum değişmiyor, bugün yine Krasnodar'da 50 ton kabak durduruldu. Türk ithalatçıları çok fazla limon gönderiyorlar, fakat limon piyasası çok geniş, Güney Amerika da aynısını gönderiyor. Bu yüzden bizim piyasamız kısıtlamalara rağmen çok esnek.''

Dankvert, siyasetin Rosselhoznadzor'un kararlarını etkilemediğinin altını çizerek, "Biz siyaset yapmıyoruz, biz kendi işimizi yapıyoruz. Ürünlerde zararlı böcekler tespit ediyoruz, geçmişe bakın, sabırla ve yavaş yavaş nasıl kapattığımıza bakın. Türkiye'nin bitki sağlığı servisi verimsiz çalışıyorsa, sorun siyasette değil, servisin çalışmasındadır" ifadesini kullandı.

KREMLİN'DEN AÇIKLAMA

Rusya Devlet Başkanı'nın Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, Kremlin'in Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi'nin (Rosselhoznadzor) tüm Türk sebze ve meyvelerine yasak getirme planlarında siyasetin payını görmediğini, Rosselhoznadzor'un bu önlemleri almasının sebebini açık bir şekilde belirttiğini bildirdi.

Peskov, Rosselhoznadzor'un Pazartesi gününden itibaren Türk sebze ve meyvelerine yasak getireceğine ilişkin açıklamalarının iki ülke arasındaki ilişkilerin kötüleşmesiyle ilgisi olup olmadığı sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

"Bunu Rosselhoznadzor'a sormak lazım. Rosselhoznadzor siyasetle ilgilenmiyor, Rosselhoznadzor kendi konularıyla ilgileniyor. Bu yüzden tüm bu soruları oraya yönlendirmek gerek."

Peskov açıklamalarında, "Anladığım kadarıyla, Rosselhoznadzor'un bu önlemlerin neden alındığına ilişkin açıklamaları kesin" ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...