Sanayi üretimi beklentiyi aştı

Nisan ayı sanayi üretimi yüzde 4,6 artış gösterdi.

09.06.2014 - 10:07

Sanayi üretimi beklentiyi aştı

Nisan ayı sanayi üretim rakamları açıklandı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi bu yılın Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,6, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 1 arttı.

CNBC-e anketine katılan ekonomistler takvim etkisinden arındırılmış yıllık sanayi üretim artışının yüzde 3,9 olmasını bekliyordu.

2014 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 9,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 5,8 arttı.

ULAŞIM ARACI İMALATINDA EN BÜYÜK ARTIŞ
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 25,4 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında oldu.

Bu artışı, yüzde 14,5 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı, yüzde 5 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti.

EN BÜYÜK DÜŞÜŞ TÜTÜNDE
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş tütün ürünleri imalatında gerçekleşti İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 6 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 5,5 ile diğer imalatlar, yüzde 4,7 ile elektrikli teçhizat imalatı takip etti.

MART'TA HIZ KAYBETMİŞTİ
Mart ayında sanayi üretimi yüzde 4,2 artarak Kasım 2013'ten bu yana en düşük büyümeyi kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...