Sanayi üretiminde sert düşüş

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 geriledi.

Haberler - ntv.com.tr 08.09.2016 - 10:10 | Son Güncelleme : 08.09.2016 - 10:37

Sanayi üretiminde sert düşüş

Sanayi üretiminde temmuz ayında sert düşüş yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 geriledi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 7 düşüş kaydetti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada, temmuzda bir önceki aya göre imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,7, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5,3, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,2 azaldı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 21,1 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayisinde bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 30,2 ile diğer imalatlarda gerçekleşti. Bu azalışı yüzde 21,7 ile elektrikli teçhizat imalatı ve yüzde 16,1 ile ağaç, ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç) imalatı takip etti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, söz konusu dönemde en fazla artış ise yüzde 11,8 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 6,7 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı, yüzde 3,1 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı izledi.

BAKAN ÖZLÜ: DÜŞÜŞ NORMAL

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sanayi üretimi verileriyle ilgili, "Bizim bu sene toptan büyüme hedefimiz yüzde 4,5 idi. Yaşanan olumsuz gelişmeler oldu. Bu düşüş aslında normal. Olumsuz siyasi gelişmeler olduğu bir ülkede bu tip düşmelerin olması doğal. Bütün bunlara rağmen sanayi sektörü en az etkilenmiştir diyebiliriz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...