Sanayide çarklar iki yıldır dönüyor

Sanayi üretimi Ekim ayında yüzde 7.3'le beklentilerin üzerinde arttı.

Haberler 08.12.2011 - 10:06

Sanayide çarklar iki yıldır dönüyor

Sanayi üretimindeki kesintisiz artış 23 aydır sürüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu, sanayi üretiminin Ekim ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 arttığını açıkladı.

CNBC-e'nin yaptığı ankette ortalama yüzde 4.3'lük atış bekleniyordu.

Ekim'de geçen yılın aynı ayına göre, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7 arttı. Söz konusu dönemde madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 8.6, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde de yüzde 9.4 artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks 2011 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.3, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 4.4 artış gösterdi.

Ana Sanayi Grupları Sınıflamasına göre, Ekimde geçen yılın aynı ayına göre en yüksek artış yüzde 8.9 ile sermaye malı imalatında kaydedildi. Bunu, yüzde 8.2 ile dayanıklı tüketim malı imalatı, yüzde 8 ile ara malı imalatı, yüzde 6 ile dayanıksız tüketim malı imalatı ve yine yüzde 6 ile enerji imalatı izledi.

İmalat sanayi alt sektörlerine bakıldığında artışta ilk sırayı yüzde 31.7 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı imalatı aldı.

Bunu, yüzde 21.3 ile mobilya hariç ağaç, ağaç ve mantar ürünleri imalatı, yüzde 18.5 ile elektrikli teçhizat imalatı takip etti.

Ekim'de diğer imalatlarda yüzde 17.7, fabrikasyon metal ürünleri imalatında yüzde 16.4, başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatında yüzde 15.9 artış kaydedildi.

Bu dönemde en fazla üretim azalışı yüzde 10.5 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında görüldü. Tütün ürünleri imalatında da bu dönemde yüzde 8.3'lük azalış yaşandı.

ERGÜN: ÜRETİM ARZUSUNU GÖSTERİYOR
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, sanayi üretimindeki artışa ilişkin olarak, ''Geçen yıl Ekim ayında oldukça yüksek bir endeks rakamı vardı. Bu büyük baz etkisine rağmen yıllık bazda yüzde 7.3 gibi bir artış, ülkemizin üretim iştiyakını (istek-arzu) açıkça göstermektedir'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...