Şimşek: Faiz artırımı işe yarayacak

CNBC televizyonunda canlı yayına katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası'nın faiz artırımının işe yarayacağını söyledi.

03.02.2014 - 15:42

Şimşek: Faiz artırımı işe yarayacak

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek CNBC'ye Türkiye ekonomisini ve Merkez Bankası'nın faiz artırım kararını değerlendirdi.

"Merkez bankasının bağımsızlığı ve kredibilitesi çok önemli. Faiz artırımı da bu konularda etkili oldu. Faiz artırımı işe yarayacak çünkü dövizdeki aşağı yönlü baskılar öncelikle iç piyasadaki portföy değişikliğinden ve kurumsal döviz talebinden kaynaklandı” şeklinde konuşan Şimşek, “Bu dönemde ciddi bir sermaye çıkışı görmedik” dedi.

'SERMAYE KONTROLÜ SÖZ KONUSU DEĞİL'
Şimşek, “Finansal enstrümanların vergilendirilmesi ya da sermaye kontrolü kesinlikle söz konusu değil” diye ekledi.

"Türkiye küresel konjonktür ve iç dinamikler nedeniyle ılımlı büyüme oranlarına alışmalı” ifadelerini kullanan Maliye Bakanı, “Biz de politika yapıcılar olarak gerçekçiyiz. Hatırlayacak olursanız 2012'de de iç talepte, politika değişikliğine bağlı olarak ciddi bir azalma olmuştu. Bu yıl da benzer bir sonuç görebiliriz. Daha ılımlı bir büyümeyle yaşamak zorunda kalabiliriz” dedi.

'ANKETLER İSTİKRARSIZLIK RİSKİ YANSITMIYOR'
Yaklaşan yerel seçimlerle ilgili olarak anketlerin siyasi istikrarsızlık riski yansıtmadığını ifade eden Şimşek, “İktidar partisi hala yüzde 47-48 gibi ciddi bir desteğe sahip. Bu yüzden kısa vadede büyümedeki sınırlı bir azalmanın siyasi istikrara etkisi olacağını sanmıyorum" şeklinde konuştu.

'REFORM ÖNGÖRÜLEBİLİRLİĞİ ARTIRACAK'
"Vergi reformu öngörülebilirliği artıracak. Burada önceliğimiz gelir vergisi reformu” diyen Şimşek, şöyle devam etti:

“Ayrıca, brüt borç/milli gelir oranımız yüzde 35 düzeyinde. Halen AB ortalamasının üçte biri kadar. Türkiye, yatırım yapılabilir notunu korumak için ihtiyatlı mali politikaya devam edecek. Ayrıca enflasyonun tek hanelerde kalması lazım, bunun için de merkezin adımı yerinde. Gerekirse fazlasını da yapacaktır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...