Sınıfı geçen müteahhitlerin sayısı arttı

TOKİ'nin ''çok başarılı'' bulduğu müteahhit firmalarının sayısı üçe katlandı. 44 firma ise kara listede.

22.02.2011 - 10:42

Toplu Konut İdaresi, iş yaptığı müteahhitlere ilişkin değerlendirme listesini yeniledi. Listede, 45'i TOKİ'nin şirketi olan Emlak Konut GYO'dan iş alan olmak üzere toplam 817 firma veya firma ortaklığı bulunuyor.      
 
İş verdiği müteahhitleri, ''iş yapma becerileri, imalatın kalitesi, işin zamanlaması, resmi kurumlar nezdinde işin takibi, piyasaya borç ödemeleri, icra-haciz durumu, taşeron-işçi alacakları konusundaki tutumu, inşaat sonrası meydana gelebilecek şikayetlerin giderilmesi konusundaki tutumu'' gibi kriterlere göre değerlendiren TOKİ, geçen yıl sonu itibariyle yapılan değerlendirmeler sonrasında hazırladığı ''Yüklenici Listesi'' kitapçığını yayımladı.       

Firma veya ortaklıkların ''iş bitirme ve başarı'' düzeylerine göre sıralandığı kitapçıkta, firmaların adı yanında, üstlendikleri projeler, ihale tutarı ile firma yetkilisinin adı ve firma telefonu da yer alıyor.        

Listede, 89 firma ''çok iyiler'' olarak ilk sayfalarda yer aldı. 2009'da çıkarılan listede 258 olan ''iyiler'' kategorisindeki firma sayısı bu yılki listede 303'e yükseldi. Listede, 163 firma ''orta düzeyde'' değerlendirildi.       

İdarenin listesine göre, TOKİ, 41 firmanın çalışmalarını çok dikkatle takip ediyor. Bu firmalar ''riskli'' kategoride bulunuyor. Önceki listede dikkatle takip edilen firma sayısı 32 idi.       

Listenin son bölümlerinde ise TOKİ'nin ''kara listeye'' aldığı 44 firma bulunuyor. Bu firmalar ile yapılan sözleşmeler ya feshedildi ya devredildi ya da tasfiye edildi veya bu amaçlarla hukuki işlemler sürdürülüyor. Önceki listede, kara listedeki firma sayısı 43'dü.        

Bu firmalar arasında, Seyrantepe Spor kompleksi işi feshedilen Eren Talu Mim. Tur. TAŞ- Alke İnş. San. ve Tic. Ortak Girişim Grubu, Ankara Yukarı Yurtçu Kuyupınar Mevkiinde 1271 konut ve sosyal tesis inşaatını üstlenen ve sonra taahhütlerini yerine getirmediği için sözleşmesi fesh edilen Ve-Na İnş. Taah. İth. İhr. Ltd. Şti.- İHE İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı da bulunuyor.       

''Riskli'' olarak takip edilen ve ''kara listede'' bulunan firmaların TOKİ'den tekrar iş alması zor görülüyor. Önceki yıl 75 olan bu kategorilerdeki firma sayısı, bu yıl 85'e çıktı.        

TOKİ'nin listesinde, yeni düzenlenen ihaleleri alan ve henüz inşaat çalışmalarının başında olan 132 firma ile Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'ndan iş alan 45 firma, üstlendikleri projeler, ihale bedeli yanında firma yetkilisinin adı ve telefon numarasına ilişkin bilgiler de bulunuyor.        

İdarenin, düzenlediği listede, firmaları yaptıkları iş bazında, imzalanan sözleşme bazında değerlendirdiği için, bazı firmaların, bazı ihaleler açısından ''iyi'', bazı ihaleler açısından da ''orta'' veya ''iyi'' kategorisinde yer aldığı dikkat çekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...