Bakan Dönmez: Ertuğrul Gazi FSRU Tesisimizin resmi açılışı cuma günü yapılacak

Türkiye, doğalgaz depolama ve FSRU (Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi) yatırımlarıyla yıllık tüketiminin yüzde 20'sine karşılık gelen 10 milyar metreküp doğalgazı depolamayı hedefliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılacağı törenle cuma günü Hatay Dörtyol’da Ertuğrul Gazi FSRU Tesisi'nin açılacağını duyurdu.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.06.2021 - 12:05

Bakan Dönmez: Ertuğrul Gazi FSRU Tesisimizin resmi açılışı cuma günü yapılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin doğalgazda kaynak çeşitliliğini sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ve FSRU (Yüzer Depolama ve Gazlaştırma Tesisi) projeleriyle artırdığını belirterek, cuma günü Hatay Dörtyol'da Ertuğrul Gazi FSRU Tesisi resmi açılış töreninin gerçekleştirileceğini söyledi.

Dönmez, Gazi Üniversitesi'nde düzenlenen Enerji ve Madencilik Şurası'nda, enerjide arz güvenliği, enerji teknolojilerinde yerlileştirme ve öngörülebilir piyasalarla milli enerji ve maden politikasının ana hatlarının çizildiğini hatırlattı.

Bu kapsamda doğalgaz arz güvenliğini teminat altına alarak Ertuğrul Gazi FSRU gemisi gibi adımlarla bu güvenin perçinlendiğine dikkati çeken Dönmez, "Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla cuma günü Hatay Dörtyol'da Ertuğrul Gazi FSRU Tesisimizin resmi açılış törenini gerçekleştireceğiz. Gemimiz nisanda Hatay'a demir atmıştı. Ertuğrul Gazi'nin yerinde daha önce BOTAŞ'a ait başka bir kiralık FSRU gemisi vardı. Şimdi onu göndereceğiz" dedi.

Bakan Dönmez, "Ertuğrul Gazi ilk Türk bayrağına sahip FSRU gemimiz olacak. Gemimiz 110 milyon standart metreküp doğalgaz depolama kapasitesiyle tek başına Hatay ve Osmaniye'nin konutlarının 1 yıllık ihtiyacını karşılayabilecek" değerlendirmesinde bulundu.

Yenilenebilir enerjiden, hidrokarbon arama ve üretimine, nükleer enerjiden madenciliğe kadar her alanda yerli kaynak, yerli teknoloji ve yerli aklın önemine vurgu yapan Dönmez, bu kapsamda elektrik üretiminde de daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir enerjiyle güneşten rüzgara, jeotermalden hidroliğe kadar geniş bir yelpazede kamu, özel sektör ve üniversite birlikteliğiyle çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Dönmez, toplam kurulu gücün yüzde 9,9'unu oluşturan rüzgar enerjisinde de Türkiye'nin adım adım 10 bin megavat kurulu güce doğru ilerlediğini ifade etti.

MAYISTA GÜNEŞ ENERJİSİNDE ÜRETİM REKORU KIRILDI

Bakan Dönmez, "Mayıs'ta güneş enerjisinden 1468 gigavatsaat (GWh) elektrik üreterek aylık bazda üretim rekorumuzu kırdık. Yine aynı dönemde, güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payı yüzde 5,8'e yükselerek aylık bazda en yüksek orana ulaştı. Başka bir ifadeyle mayısta güneşimiz rekorlarla parladı" dedi.

MADENCİLİK FAALİYETLERİNİN EKONOMİYE KATKISI 4 KAT ARTTI

Dönmez, son 10 yılda madencilik sektörünün de gayri safi yurt içi hasılaya sağladığı katkının 4 kat artışla yaklaşık 11-12 milyar liradan 46,7 milyar liraya yükseldiğini anımsatarak, madenciliğin ülke ekonomisindeki payının bugün yüzde 1,1 civarında olduğunu ancak bu rakamın daha yükseklere çıkacağını aktardı.

Madenciliğin yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınından en az etkilenen sektörlerden biri olduğuna dikkati çeken Bakan Dönmez, petrolde de karada yapılan çalışmalarla günlük yurt içi üretimin 60 bin varilin üzerine çıktığını dile getirerek, 2023’te günlük petrol üretiminin 100 bin varile ulaşacağını söyledi.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...