Şubat ayı mazot ve gübre desteği ödemeleri yattı mı, ne zaman yatacak? Bakan Kirişçi açıkladı

Şubat ayı mazot ve gübre desteği ödemelerinin ne zaman hesaplara yatırılacağını merak eden çiftçiler, internet üzerinden sorgulamalarını sürdürüyor. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci yaptığı açıklamayla birlikte ödemelerin yapılacağı tarihi duyurdu. Peki, mazot ve gübre desteği yattı mı, ne zaman yatacak?

Şubat ayı mazot ve gübre desteği ödemeleri yattı mı, ne zaman yatacak? Bakan Kirişçi açıkladı

ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere sağlanan mazor ve desteği ödemeleriyle ilgili tarihler sorgulanıyor. Bakan Kirişçi'nin açıklamaları sonrasında, şubat ayı mazot ve gübre desteği için tarihler belli oldu. İşte ayrıntılar.

ÖDEMELER BUGÜN YAPILACAK

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, çiftçiye şubat ayı ödemelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Kirişçi açıklamasında şunları söyledi;

"Öne çektiğimiz destekleme ödemeleri kapsamında 13 milyar 836 milyon lira bugün çiftçilerimizin hesaplarına yatırılacak."

Buna göre; Şubat ayı mazot ve gübre desteği ödemeleri bugün hesaplara yatırılacak.

Şubat ayı mazot ve gübre desteği ödemeleri yattı mı, ne zaman yatacak? Bakan Kirişçi açıkladı - 1

BAKANLIK AÇIKLAMIŞTI

Şubat ayı mazot ve gübre destek ödemeleriyle ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığı'nın resmi adresinde paylaşılan açıklama şu şekilde;

"2022'den itibaren ayni olarak verilmeye başlanan mazot ve gübre destekleri, depremden etkilenen 11 ilimiz için nakit olarak ödenecek.

Bu kapsamda toplam tutarı 2,8 milyar lira olan mazot ve gübre destekleri, şubat ayı sonuna kadar çiftçilerimizin hesaplarına yatırılacak.

2023 üretim yılı ÇKS başvurusunu yapan üreticilerimizin 28 Şubat olan ürün güncelleme son başvuru tarihini, 8 Mayıs tarihine kadar uzattık.

Yıl boyunca ödenecek olan 530 milyon lira tutarındaki Çiğ Süt Desteği, Buzağı Desteği, Anaç Koyun-Keçi Desteği, Büyükbaş Hayvan Besi Desteği, Arılı Kovan Desteği, Sürü Büyütme ve Yenileme Desteği ödemeleri 11 ilimiz için şubat ayı içine çekilerek üreticilerimizin hesaplarına yatırılacak.

Ayrıca, 11 il için 185 bin işletmeye, 2 milyon büyükbaş için hayvan başına 500 lira ve 9 milyon küçükbaş için hayvan başına 50 lira olmak üzere toplam 1,5 milyar lira yem desteği vereceğiz."

Sayfa Yükleniyor...