Turistlerin çoğunlukla geldiği tarihi yarımadada, trafik büyük bir sorun haline dönüştü.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, ilçenin, İstanbul'un her yerinden insanların araçlarıyla gelmeyi arzu ettiği bir yer olduğunu, özellikle Eminönü ve çevresinde trafiğin yoğunlaştığını söyledi.

"Dünyanın önemli şehirlerinde tek yön uygulaması var. Bizim de bu uygulamaya geçmeye ihtiyacımız var" diyen Demir, şöyle konuştu:

''Buralarda, çok büyük bir karmaşa var. Yollar dar. Bunun yanında araçlar çift taraflı park edildiği için sokaklar ve caddeler bir aracın da geçemediği dar alanlara dönüşüyor. Bu yerler çok eski yerleşim yeri. Sokakların yapılanmasını, imarı bitmiş, yıkıp yeniden yapmak mümkün değil. Dünyanın önemli şehirlerinde tek yön uygulaması var. Bizim de bu uygulamaya geçmeye ihtiyacımız var. Toplam 2 bin sokak ve cadde var. Bunun 1600 tanesi tek yön olacak. Büyük bir karmaşa var ama düzelecek. Bu yılın sonuna kadar Fatih'te bütün her taraf, tek yön uygulamasına geçecek. Bizim öngördüğümüz, kararını verdiğimiz sokakların tek yön uygulaması bitmiş olacak. Bu projeyle ilgili olarak 3 yıldır çalışıyoruz. Şu anda Kocamustafapaşa, Yedikule ve Samatya üzerinde plan yapıyoruz."

PARK YERLERİ, FARKLI RENKLERDE TAŞLARLA DÖŞENECEK 
Bu proje kapsamında yolların alt yapılarını da yeniden düzenlediklerini belirten Demir, ''Tek yön yaptığımız yollarda, araç park edilen yerler için çalışma yapıyoruz. Araç park edilebilecek yerlere farklı renkte taş döşüyoruz. Artık insanlar düzenli bir şekilde, arabalarını buralara park edecek'' dedi.