TOKİ'den 539 lira taksitli konutlara başvurular bugün başladı

TOKİ, İstanbul’da 539 lira taksitle bin 500 yeni konutu satışa çıkarttı. Alt ve orta gelir grubuna yönelik projede başvurular 30 Nisan’a kadar devam edecek. Kuralar 6-7 Mayıs’ta noter huzurunda çekilecek. Peki Kayaşehir’de yapılan ucuz evler için kimler başvurabilir, başvuru şartları neler? İşte tüm bu soruların yanıtları...

Haberler - Anadolu Ajansı 23.03.2015 - 11:47

TOKİ'den 539 lira taksitli konutlara başvurular bugün başladı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’nca, İstanbul Kayaşehir’de 539 liradan başlayan taksitlerle satışa sunulan konutlar için başvurular bugün itibarıyla başladı.

BAŞVURULAR HALK BANKASI ŞUBELERİNDEN ALINACAK

Söz konusu konutların bin 100'ünün orta gelir grubuna, 400 konutun ise alt gelir grubuna satılacağını vurgulayan TOKİ Başkanı Ergün Turan, başvuruların 23 Mart-30 Nisan 2015 tarihleri arasında tüm Halk Bankası şubelerinden alınacağını dile getirdi.

HEDEF DAR GELİRLİLER

Konutların 1+1'den 4+1'e kadar farklı kesimlerin ihtiyaç ve alım gücüne hitap edecek şekilde minimum maliyet ile bütçelendiğini anlatan Turan, "Dolayısıyla vatandaşlarımız, en düşük 108 bin lira ile en yüksek 398 bin lira arasında bir skalada, imkanları ölçüsünde istedikleri segmente dönük başvuruda bulunabilecekler. 539 liradan başlayan ve konut tercihine göre 180 aya kadar yükselebilen vade imkanıyla satışa çıkardığımız konutlarımızda özellikle dar gelirli vatandaşlarımızın kira öder gibi ev sahibi olmalarını istiyoruz" dedi.

UCUZ KONUT ALABİLME ŞARTLARI

Amaçlarının hiç konut sahibi olmayan vatandaşları ev sahibi yapmak olduğunu vurgulayan Turan, şöyle konuştu:

''GAYRİMENKULÜ BULUNMAYACAK''

"Bu nedenle her iki gelir grubuna dönük başvuru kabul koşullarımızın başında başvuru sahibinin kendisine, eşine, velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulün bulunmaması şartı yer alıyor.

''İKİ YIL İSTANBUL'DA OTURMUŞ OLMALI''

Başvuru sahibinin İstanbul'da en az 2 yıl ikametgah ediyor olması ya da il nüfusuna kayıtlı olması ve daha TOKİ'den konut satın almamış olması koşullarını arıyoruz.

''AYLIK GELİR İÇİN ŞART''

Alt gelir grubu konut satışında ise bunlara ek olarak hane halkı net gelirinin 3 bin 700 liradan az olması ve 25 yaşını doldurmuş olması koşulları gerekiyor.

KONUT KURALARI NE ZAMAN?

Konut kuraları ise 6-7 Mayıs 2015 tarihlerinde Noter huzurunda yapılacak."

''2015 HEDEFİ 50 BİN KONUT''

TOKİ Başkanı Turan, yıl sonunda 2015 için hedef koydukları 50 bin konut üretim rakamına ulaşacaklarını, şimdiye kadar 11 bin konutun ihalesini yaptıklarını söyledi.

2+1 alt gelir grubuna hitap eden konutlarda vatandaşların bu yılın yedinci ayından itibaren oturmaya başlayabileceklerini belirten Turan, vatandaşların taksitleri konutlarda oturmaya başladıktan sonra ödemeye başlayacağını kaydetti.

Turan, vatandaşların 2+1 plandaki konutlara yüzde 12 peşinatla 658 ile 777 lira arasında değişen taksitlerle kavuşabileceğini anlattı.

YAŞ SINIRI

25 yaş sınırının alt gelir grubunda geçerli olduğunu vurgulayan Turan, orta gelir grubundaki sınırın ise 18 yaş olduğunu dile getirdi.

MÜRACAAT ÜCRETİ NE KADAR?

Alt gelir grubunda kuraya katılmak isteyen vatandaşların 2 bin lira müracaat ücreti yatırması gerektiği bilgisini veren Turan, peşinatları ise sadece kurayı kazananların yatıracağını ifade etti.

KURA ÜCRETİNİN İADESİ

2+1 plandaki 134 bin 570 liralık bir daire için yaklaşık 16-17 bin lira peşinat yatırdıktan sonra vatandaşların 658 liralık taksitlerle ev sahibi olabileceğini vurgulayan Turan, kuraya katılan vatandaşlar, şayet kazanamazlarsa yatırdıkları 2 bin liralık kura ücretini 11 Mayıs'ta kendilerine iade edilebileceğinin altını çizdi.

İSTANBUL'A 7 BİN YENİ KONUT

Bunların dışında 5 bin konutu daha Kayaşehir bölgesinde vatandaşlar için imal etmeye başladıklarını vurgulayan Turan, planlamasını yaptıkları diğer bölgelerle birlikte bu yıl İstanbul'da 7 bin konut yapacaklarını vurguladı.

"KENTSEL DÖNÜŞÜME BU YIL BAŞLARIZ"

TOKİ'nin İstanbul'daki kentsel dönüşümde yakında aktif olarak görünebileceğini belirten Turan, "Bu yıl içinde İstanbul'daki kentsel dönüşüm uygulamalarına başlarız" dedi.

ÜÇ KATEGORİDE BAŞVURU

3 kategoride kabul edilecek başvurular; şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerini, en az yüzde 40 engelli vatandaşları ve alt gelir grubunda yer alan diğer alıcı adayı vatandaşları kapsıyor.

2+1 planda yüzde 12 peşinatla 180 ay vadeli satışa sunulan konutların fiyatları, metrekareye bağlı olarak 134 bin 570 lira ile 158 bin 836 lira arasında yer alıyor.

KONUT TESLİMİNDEN SONRA ÖDEME

Konut taksitleri ise aylık 658 ile 777 lira arasında değişiyor. Alt gelir grubundaki konutların taksit ödemeleri konut tesliminden sonra başlıyor.

SATIŞ TARİHLERİ

İstanbul Kayaşehir 18. Bölge 1. ve 2. etap ile 19. Bölge Toplu Konut Projesi kapsamında yer alan toplam bin 100 konut, aynı şekilde 23 Mart- 30 Nisan tarihleri arasında satışa sunuluyor.

1+1'den 4+1'e farklı plan alternatifler içeren projede, 96, 108 ve 120 ay vade seçeneği bulunuyor.

ORTA GELİR GRUBU

Orta gelir grubu vatandaşlara dönük sosyal konutların fiyatı 107 bin 800 lira ile 398 bin 458 lira arasında değişiyor. Konut taksitleri ise peşinat yüzdesi ve konut tercihine bağlı olarak en düşük 539 liradan başlıyor.

AYRINTILAR TOKİ'NİN İNTERNET SİTESİNDE

Alt ve orta gelir gurubu vatandaşlara dönük satış kampanyasına ilişkin ayrıntılı bilgiye www.toki.gov.tr web adresinden ulaşılabiliyor.

Sayfa Yükleniyor...