Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Birol Aydemir, Ocak ayı enflasyon rakamlarındaki hatayla ilgili konuştu.

TÜİK Başkanı, "Hata riskini minize etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Ama bir şekilde hatalar çıkıyor. Her ne kadar elimizden gelen gayreti göstersek de hatalar çıkıyor. Kamuoyundan özür dileriz" dedi.

'HATA TÜİK ÇALIŞANLARINDAN KAYNAKLANDI'
Birol Aydemir, "Dün de açıkladığımız gibi sigara fiyatlarının yanlış hesaplanmasından kaynaklandı. Biz bunu enflasyon açıklandıktan sonra yaptığımız araştırmalarda fark ettik. Hatanın nedeni sigara fiyatlarının yanlış hesaplanmasından kaynaklandı" dedi. Aydemir, "Hata sigara firmalarından gelen verilerden değil TÜİK çalışan arkadaşlarımızdan kaynaklandı" diye devam etti.

'İŞTEN ÇIKARIRSAK ÇALIŞACAK KİMSE BULAMAYIZ'
Aydemir, "Bunlar sadece bizim karşılaştığımız değil tüm dünyadaki istatistik kurumlarında görülüyor. Her hatada işten çıkarma yaparsak çalışacak kimseyi bulamayız" dedi.

'BUNDAN SONRA DA HATA YAPABİLİRİZ'
TÜİK Başkanı, iş yapan herkesin hata yapacağını söyledi ve "İş yapan herkes hata yapar. Bizim hatamız anında belli oluyor. Bizim hata yapma lüksümüz yok. Bu hatayı gizlesek daha mı iyi olurdu? Şeffaf bir şekilde hatalarımızı paylaşıyoruz. Bundan sonra da hata yapabiliriz. Bu kadar çok veriyle uğraşırken hata yapma ihtimalimiz çok yüksek. Bundan sonra da hata hiçbir zaman olmayacaktır gibi bir iddiamız yok" dedi.

TÜİK Başkanı, "Kim hata yapmak ister? Prensip zaten hata yapmamak olmalı. Bundan sonra da hata yapmamak için elimizden geleni yapacağız" diye devam etti.