NTV

Türk Ticaret Kanunu'nda 'hapis' rötuşu

NTV Haber

Ekonomi

Ticaret hayatında devrim niteliğinde değişiklikler getiren yeni yasa 1 Temmuz'da yürürlüğe giriyor. İş dünyasının eleştirdiği düzenlemeler yeni paketle değiştiriliyor. Yasayla sahtecilik suçları hariç hapis cezaları kalkıyor.

Ticaret hayatının 60 yıllık yasal mevzuatını değiştiren yeni Türk Ticaret Kanunu, geçen yıl tüm partilerin uzlaşmasıyla çıkarıldı. Yasa, 1 Temmuz'da yürürlüğe giriyor.

İş dünyasının, hapis cezaları, ortakların şirket kasasından para çekmesi ve şirket bilgilerinin internetten yayınlanma zorunluluğu gibi maddelere itirazı dikkate alındı.

Hazırlanan 55 maddelik değişiklik paketi, muhalefete de sunuldu.

Yeni değişiklik paketini NTV'de anlatan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Değişiklikler yetişir. Bu değişiklikler yetişmezse bile kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren sene sonuna kadar bu değişikliklerin yapılması ekonomik hayatın aktörlerini sıkıntıya sokacak boyutta değil" dedi.

Yazıcı, sahtecilik suçları hariç hapis cezalarının para cezasına dönüştürüldüğünü belirtti..

Yazıcı, "Dört fiil hariç diğer fiillerin önemli bir kısmını idari para cezası şeklinde yaptırıma bağladık. Bir kısmını da adli para cezası şeklinde yaptırım olmasını doğru bulduk" dedi.

Yazıcı, para cezasında alt ve üst sınır uygulamasının da kalktığını ve mülki amirlerin belirleyeceği tek bir tutarda ceza uygulanacağını söyledi.

Bakan Yazıcı, ortakların şirket kasasından para çekmesini sınırlayan maddenin de yumuşatıldığını açıkladı. Yeni düzenlemeler, şirket bilgilerinin internetten yayınlanması konusunda da esneklik sağlıyor.