Turkcell ve Telekom'a Globul'da iki rakip

Turkcell ve Türk Telekom'un da ilgilendiği Bulgaristan merkezli mobil operatör şirkeit Globul'la dört şirket toplam dört şirket talip.

Turkcell ve Telekom'a Globul'da iki rakip

Türkiye'den Turkcell ve Türk Telekom'un da ilgi gösterdiği Bulgaristan merkezli mobil operatör Globul'un satış süreciyle dört büyük telekom şirketinin ilgilendiği ve satışın 700 milyon Euro büyüklüğünde olabileceği bildirildi.

Konuya yakın bir kaynak, bağlayıcı tekliflerin 18 Mart itibariyle alınmasının beklendiğini ve anlaşmanın Mart sonu veya Nisan ayında sağlanabileceğini söyledi.

Aynı kaynak, Türk Telekom, Turkcell ve Norveçli Telenor'un Bulgaristan'ın ikinci büyük operatörü Globul için inceleme (due dilligence) sürecinde olduklarını söyledi.

Turkcell ve Türk Telekom, bölgesel genişleme ve çevredeki yatırım potansiyellerini değerlendirme stratejileri kapsamında Bulgaristan'ın ikinci büyük mobil iletişim şirketi Globul için bağlayıcı olmayan ön teklif verdiklerini Kasım ayı sonunda açıklamışlardı.

Globul, Yunanistan'ın en büyük telekom operatörü OTE tarafından kontrol edilirken, OTE Bulgaristan birimleri ve uydu birimi HellasSat'ı satarak 2014 yılı başındaki 1.8 milyar Euro'luk borcunun refinansmanını yapmayı planlıyor.

OTE'de yüzde 40 hissesi olan Deutsche Telekom'un, da Globul'a ilgi gösterdiği belirtildi ancak Deutsche'nin tekliflerin beklentilerin altında kalması durumunda sürecin içinde yer alacağı kaydedildi.

Aynı kaynak, "Deutsche Telekom, diğer oyuncuları daha ciddi teklifler vermeye cesaretlendirmek adına sürecin içinde" dedi.

İkinci bir kaynak içse OTE'nin geçtiğimiz Çarşamba yaptığı 700 milyon Euro'luk tahvil ihracının ardından satıştan vazgeçme kararı alabileceğini ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...