Türkiye'nin en yüksek binası bugün açılıyor

250 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen İstanbul Sapphire, tam 261 metre yüksekliğinde... Dairelerin metrekare fiyatı ise 7 bin ile 12 bin dolar arasında...

03.03.2011 - 15:41

Türkiye'nin en yüksek binası bugün açılıyor

Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) tarafından 250 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen İstanbul Sapphire, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile açılacak.        

261 metre anten yüksekliği ile Türkiye'nin ve Avrupa'nın en yüksek binası olan İstanbul Sapphire, Seyir Terası, Sapphire Çarşı ve Residance'dan oluşuyor.

66 KATLI, DÜNYANIN 97. YÜKSEK BİNASI
Dünyanın 97. yüksek binası Sapphire'in 165 bin metrekare inşaat alanı, 46 bin metrekare alışveriş merkezi, 261 metre yüksekliği, 236 metrede seyir terası, 200 metrede bahçe keyfi, 163 metrede golf sahası bulunuyor. 56'sı zemin üzerinde olmak üzere Sapphire toplam 66 kattan oluşuyor.        

Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, amaçlarının İstanbul'un hatta Türkiye'nin simgesi haline gelecek bir eser yaratmak olduğunu belirtti.    

İstanbul Sapphir'i arsa hariç 250 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdiklerini ifade eden Kiler, ''261 metre anten yüksekliği ile Moskova hariç Avrupa'nın en yüksek binası olan İstanbul Sapphire'de toplamda 108 bin metreküp beton, 29 bin ton demir ve 55 bin metrekare cam kullanıldı. Depreme karşı yüksek dayanıklılık ve bina ömrünün daha uzun kalmasını sağlayan C60 standartlarında beton, ki bu ilk defa Türkiye'de Boğaz Köprüsü hariç bu projede kullanılmıştır'' dedi.        

163. METREDE GOLF KEYFİ
İstanbul Sapphire'de her üç katta bir oluşan bahçe katı, 163. metrede golf alanı ve katlarda 4 metrelik kat alanları ile sıradışı bir yaşam sunduklarını söyleyen Kiler, şu anda 150'ye yakın markaya ev sahipliği yapan Sapphire Çarşı'nın kültürel mirastan gelen tarihi tat ve lezzetler ile modern alışveriş olanaklarını bir arada sunduğunu kaydetti.        

Kiler, ''46 bin metrekare alana yayılan Sapphire Çarşı'da net 30 bin metrekare kiralanabilir alan mevcut'' dedi.
        
TÜRKİYE'DE BİR İLK: SEYİR TERASI
261 metre anten yüksekliği olan Sapphire'in 236 metre yükseklikteki Seyir Terası'nın Türkiye'de bir ilki temsil ettiğine işaret eden Nahit Kiler, şunları kaydetti:       

''New York, Paris, Londra, Tokyo, Dubai gibi dünyanın belli başlı şehirlerinin ardından Sapphire İstanbul'a, bir dünya metropolüne yakışacak Seyir Terası hediye ediyor. Teras ziyaretçilerine ilk defa Kız Kulesi, Ayasofya, Dikilitaş ve pek çok tarihi yapıyı, iki kıtayı, iki denizi ve iki köprüyü aynı andan sunma fırsatı veriliyor.

TURİSTLERİN İLGİ ODAĞI OLACAK
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından günübirlik turizm destinasyon alını olarak kabul edilen Sapphire Seyir Terası, İstanbul'u ziyaret eden 8 milyon yabancı turist kadar yerli turistlerin ve İstanbullular'ın da ilgi odağı haline geleceğine inanıyoruz. İstanbul'u en yüksek tepesinden ve 360 derece seyretme imkanı veren Seyir Terası, özel olarak tasarlanan simülasyon salonu, seyir dürbünleri, etkinlik alanları, hediyelik eşya, fotoğraf köşesi ve kafesi ile fotoğrafçılık tutkunlarının vazgeçilmez bir uğrak noktası ve kültür destinasyonu olacak.''
        
RESIDANCE'LARIN YÜZDE 60'I SATILDI
Kiler, ''Toplam projeden 500 ile 550 milyon dolar arasında bir gelir hedefimiz var. Geri dönüşümün de 7 yıl içinde tamamlanmasını bekliyoruz'' dedi.         

Rezidansların satışıyla ilgili ciddi bir tanıtım yapmadıklarını, AVM'nin ve Seyir Terası'nın hayata geçmesini beklediklerini belirten Kiler, rezidansların da yüzde 60'ının satıldığını kaydetti.

METREKARE FİYATI 7 BİN İLE 12 BİN DOLAR ARASINDA
Şu anki metrekare fiyatlarının 7 bin ile 12 bin dolar arasında değiştiğini ifade eden Kiler, Mart sonu gibi yüzde 10'luk bir zam öngörüleri bulunduğunu belirtti.
       
ÇAMLICA TEPESİNDE 100 METRE YÜKSEK
Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş ise Sapphire tepesine çıkınca Çamlıca tepesinin yaklaşık 100 metre üzerine çıkılmış olduğunu kaydetti.

Alkaş, dükkanlardaki doluluk oranında yüzde 90'ı aştıklarını, H&M'in 19 Martta açılacağını söyledi.        

ENERJİDE YÜZDE 25 TASARRUF
Tabanlıoğlu Mimarlık ortağı Melkan Tabanlıoğlu da toplam 160 bin metrekarelik inşaat alanına sahip Sapphire'de çevre dostu sistemlerin kullanılmasıyla enerji tüketiminin kontrol edildiğini, her 3 katta yer alan yeşil alanların, doğal atmosfer sağladığını belirtti.        

Çift cam cephe sistemi sayesinde rezidans genelinde, dışarıdan gelen doğal havanın kullanıldığını ifade eden Tabanlıoğlu, böylece enerjiden de yüzde 25 tasarruf edilebildiğini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...