Türkiye'nin yükselen yıldızı

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Kahramanmaraş'ın ekonomide gösterdiği performansla Akdeniz'in ve Türkiye'nin yükselen yıldızı olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 05.11.2009 - 16:45

Kahramanmaraş Ticaret Sanayi ve İnşaat Yapı Malzemeleri Fuarı, Kahramanmaraş Belediyesi Fuar Merkezi'nde (KAFUM) düzenlenen törenle açıldı. Vali Tanılır, törende yaptığı konuşmada, hızla büyüyen ekonomilerde fuar organizasyonlarının büyük katkı sağladığına dikkat çekti. Kahramanmaraş Belediyesi tarafından açılan fuar merkezinin kentteki bu alandaki boşluğu
dolduğunu belirten Tanılır, ''Bu alan ilimiz ve bölgemiz için iyi bir imkan oldu. Umut ediyorum ki, sene de bir değil onlarca fuar organizasyonları yapılarak ticaretin gelişimine katkı sağlanır''dedi.
        
Kahramanmaraş'ın başta tekstil olmak üzere gıda, çelik tencere sektörüyle üstün performans sergilediğini aktaran Tanılır, Kahramanmaraş'ın Akdeniz ve Türkiye'nin yükselen yıldığı olduğunu ifade etti. Türkiye ile Suriye arasında vizenin kalkmasıyla geliş-gidişlerin artacağını dile getiren Tanılır, ''Biz bunu özellikle Suriye'ye yakın iller olarak büyük bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. İnanıyorum ki ekonomik gelişime de olumlu katkı sağlayacaktır'' diye konuştu.
        
Belediye Başkanı Mustafa Poyraz da belediye olarak bu tür girişimlere her zaman destek olduklarını belirterek, ''Fuar merkezini kısa sürede tamamlayarak herkesin hizmetine açtık. Böylesi bir mekanın Kahramanmaraş için ihtiyaç olduğunu biliyorduk. İnşallah düzenlenecek organizasyonlar ekonomik canlılık daha da artar'' dedi.
        
Dünyada yaşanan krizi kabullendiklerini ancak buna rağmen Kahramanmaraş'ta da yatırımların durmadığını anlatan Poyraz, gelecek 10 yılın Türkiye'nin olacağı görüşünü savundu.
        
''ÜMİDİMİZ SINIRLARIN DA KALKMASIDIR''        
Fuara katılan Halep Ticaret ve Sanayi Odası Heyet Başkanı Fawas Ajouz ise geçen yılda fuara katıldıklarını ve burada iki ülke arasında vizenin kaldırılması gerektiğini söylediklerini hatırlatarak, ''Şimdi bu dileğimiz gerçekleşti. Ümidimiz sınırların da kaldırılmasıdır. Özellikle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın duruşları Suriye'de büyük takdir topluyor. Biz Türkiye'ye gönlümüzü açıyoruz. Burasını ailemiz olarak görüyoruz. Siz de Suriye'ye geldiğiniz de orasını aileniz gibi görün'' şeklinde konuştu.

Ekonomik ilişkileri siyasi ilişkiler düzeyine çıkarılması gerektiğini ifade eden Ajouz, Kahramanmaraşlı işadamlarını Suriye'ye yatırıma davet etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...