Yabancı plakalı araç kasko sorununa yerli çözüm

Avrupalı sigorta şirketlerinin Türkiye’yi hizmet kapsamlarının dışında tutması, gurbetçilerde çeşitli mağduriyetlere yol açıyor. Farklı ülkelerde yaşayan gurbetçiler, memlekete geldiklerinde araçlarında kaza, doğal afet, hırsızlık gibi olaylardan kaynaklanabilecek hasarlara karşı dönemsel kasko sigortası talep ediyor dedi. Türkiye’ye gelen yabancı plakalı araçlar için kasko hizmeti sunan Gurbet Kasko’nun Genel Müdürü Abdulcelil Alkış açıklamalarda bulundu

Yabancı plakalı araç kasko sorununa yerli çözüm

Turizm sektörünün hareketlenmesiyle ve tatil sezonunun açılmasıyla gurbetçiler, sıla yoluna çıktı. Dışişleri Bakanlığı'nın verilerine göre, yurt dışında yaşayan 6,5 milyonu aşkın vatandaşımızdan 5,5 milyonu Batı Avrupa ülkelerinde yaşıyor.

Birçoğu yaz sezonunda memlekete gelmek için araçlarını hazırlıyor. Kapıkule sınır kapısını tercih eden gurbetçiler, Türkiye'ye giriş yapan yaklaşık 400 bin aracın %35'ini oluşturuyor. Ancak yabancı plakalı araç sahipleri, yurt dışındaki sigortalarının Türkiye'de geçerli olmadığından dolayı endişe duyuyor. Bu durumu çözmek için harekete geçen ve Türkiye’ye gelen yabancı plakalı araçlara kasko hizmeti sunan Gurbet Kasko ise hem yerli hem de yabancı vatandaşların araçlarını kasko yaptırırken dikkat etmesi gereken hususları paylaştı.  

GURBETÇİLER, MEMLEKET ZİYARETLERİ SIRASINDA DÖNEMSEL KASKO TALEP EDİYOR 

Yurt dışında yaşayan milyonlarca vatandaş, her yıl akraba ve arkadaşlarını ziyaret etmek ya da tatil yapmak için Türkiye'ye geliyor. Seyahatlerini şahsi araçlarıyla yapanlar ise Türkiye'de yaşayabilecekleri olumsuz durumlar için kasko yaptıramamaktan şikayetçi. Bu nedenle birçok gurbetçi, yerli sigorta şirketlerine başvurarak çözüm arıyor. Türkiye'de kalacakları süreye göre dönemsel kasko yaptırabilen şirketler, araç sahiplerine hem maliyet avantajı sağlıyor hem de araçlarını koruma altına alıyor. Kasko süreçleri ülkemizde ikamet eden vatandaşlar için de benzer ilerliyor. 

Kaza, doğal afet, hırsızlık gibi olaylardan ortaya çıkan hasarlar, şahsi araçlarda en sık kaydedilen zararlar arasında yer alıyor. Bu nedenle birçok araç sahibi, risklere karşı araçlarına kasko yaptırıyor. Ancak sürücülerin sigorta işlemlerinde dikkat etmesi gereken noktalar bulunuyor. 

İşte aracınıza kasko yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler: 

-Kasko şirketi tarafından belirlenen şartları, çeşitlere göre kontrol etmek 

-Anlaşmada kasko muafiyetinin olup olmadığından emin olmak 

-Hasarsızlık indirimi olup olmadığını öğrenmek 

-Sigorta limitini öğrenmek

Yabancı plakalı araç kasko sorununa yerli çözüm - 1 Gurbet Kasko Genel Müdürü Abdulcelil Alkış

Kasko sigorta poliçeleri, yasal yükümlülükler gereği çeşitli standartlara sahip olmalıdır. Ancak bu durum, sigorta şirketlerinin hizmet kapsamları için tümüyle geçerli değildir. Araç sahipleri, sigorta şirketini seçerken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurabilir: 

-Kasko şirketinin yol yardım hizmeti ve destek ekibinin bulunması 

-Şirketten yeterli kasko bilgisi alınabilme potansiyeli 

-Hasarsızlık indirim oranının hangi koşullarda bozulacağının bilinmesi 

-Yetkili servislerin yeterliliği 

-İkame araç seçeneği sunulması 

-Poliçenin araç kasko değerine göre düzenlenip düzenlenmediği 

-Poliçenin yaşanılan şehre göre doğal afet risklerini içermesi 

-Poliçede mini hasar kapsamının genişliği 

Kaskonun zorunlu bir sigorta türü olmadığını hatırlatan Gurbet Kasko Genel Müdürü Abdulcelil Alkış, “Kaskosu olmayan araçların hasarları, araç sahiplerine maliyet yükü getirir ve yatırımın geri dönüşünü olumsuz etkiler. Özellikle farklı ülkelere seyahat eden gurbetçiler için bu riskler daha olasıdır. Bu nedenle araç sahipleri, tam zamanlı veya dönemsel kasko yaptırarak olumsuz durumlara karşı önlem alabilirler.” dedi.

Sayfa Yükleniyor...