Yeni evsizler orta direkten

İşsizliğin yüzde 17'ye çıktığı Yunanistan'da son iki yılda evsizlerin oranı yüzde 25 artış kaydetti. Kriz nedeniyle evsizlerin demografik yapısı da değişti.

08.09.2011 - 11:32

Yeni evsizler orta direkten

Küresel mali krizin etkisiyle iflasın eşiğine gelen Yunanistan’da artık hiçbir şey eskisi gibi değil.

Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu’nun seferber olup hayat öpücüğü verdiği ülkede, kemerlerinde sıkacak delik kalmayan vatandaşların beli bükülmüş durumda.

Yapılan son araştırmalar, sayısında dramatik bir artış kaydedilen evsizlerin demografik yapısının da değiştiğini ortaya koyuyor.

Araştırmalara göre, yeni jenerasyon evsizler olarak nitelendirebilecek kitle, daha çok mali sebeplerden bu duruma düşmüş kişilerden oluşuyor. İçlerinde yüksek eğitim geçmişine ve daha önce iyi denilebilecek yaşam koşullarına sahip işsizlerin sayısı oldukça fazla.

Euronews'in haberine göre, kimsesizlere barınak desteği sağlayan Klimaka adlı sivil toplum örgütüne göre, ‘yeni evsizler’ ne uyuşturucu bağımlıları, ne de göçmenlerden oluşuyor. Çoğu, bir zamanlar düzenli bir hayata sahipti.

Kriz sonrası iki yıllık dönemde işsizliğin yüzde 17’ye yükseldiği Yunanistan’da evsizlerin oranının ise yüzde 25 artış gösterdiği belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...