Yıldız: Doların 1,91 olmasına canım sıkılıyor

Dolardaki yükselişi yorumlayan Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Doların 1,91 olmasına canım sıkılıyor" dedi.

Yıldız: Doların 1,91 olmasına canım sıkılıyor

Doların dün 1,92 dolarla rekor kırması Enerji Bakanı Taner Yıldız'ı rahatsız etti.

Ankara'da basın toplantısı düzenleyen Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Doların 1,91 olmasına canım sıkılıyor" dedi.

Yıldız, dolardaki artışın doğalgaz fiyatlarına yansımaması için çalıştıklarını kaydetti.

Rusya lie ilişkilere yönelik değerlendirmede bulunan Yıldız şunları söyledi: "Batı Hattı'nda süresi biten kontrat için Botaş yeni bir kontrat yapmayacak, tutumumuz değişmedi. Rusya ile 2012 yılında doğalgazdaki tüm al ya da ödeyi bitireceğiz.

Rusya ile anlaşmalarda gaz için indirim oranını açıklayamam ama Botaş'ın bilançosunu düzeltmeye yönelik bir adım attık. Gazda alınan indirimin tüketiciye yansıyıp yansımayacağını şu anda söyleyemem.

Rusya'dan alınan indirim 2011 yılında geriye dönük getiri sağladı, Ocak ayına ilişkin durumu değerlendireceğiz. Güney Akım'a izni bir nota ile Dışişleri Bakanlığı verdi, TBMM'den izin alıp alınmayacağını Dışişleri Bakanlığı takip edecek. Rusya ile yeni enerji projeleri geliştirilebilir, buna ilişkin hazırlıklar var.

Mavi Akım 2 için teklif geldi ancak şu aşamada gerekli olmadığını ilettik. Güney Akım'a ortak olarak girmeyi şu anda düşünmüyoruz, teklif geldiğinde değerlendiririz.

Rusya'dan alınan indirim kontrat sonuna kadar geçerli olacak, Mavi Akım için de uygulanacak. Kontratlarda fiyat indirimi için Rusya ile 2015 yılında yeniden masaya oturabileceğiz."

GAZ TÜKETİM REKORU
Enerji Bakanı Yıldız, "Dün günlük doğalgaz tüketimimiz 172 milyon metreküpe ulaştı. Bu, Türkiye'de doğalgazın en yüksek tüketildiği gün oldu” dedi.

Sayfa Yükleniyor...