Yunanistan zirvesi sona erdi

Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Paris'te düzenlenen Yunanistan zirvesinden sonra açıklamada bulundular. Merkel, "Zaman daralıyor. Çipras yarın önerisini sunmalı" diyerek Yunanistan Başkabakanı Çipras'tan yeni öneri beklediklerini söyledi.

Yunanistan zirvesi sona erdi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Yunanistan için müzakere kapısının açık olduğunu bildirdi.

Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan'daki referandumun sonucunu değerlendirmek üzere Elysee Sarayı'nda bir araya geldi.

Görüşme sonrasında iki lider basın mensuplarına açıklama yaptı.

Avrupa Birliği'nin (AB) sadece ekonomik bir yapı olmadığını, içinde bazı temel değerler de barındırdığını söyleyen Hollande, Yunanistan'daki referandumun sonucuna saygı duyduğunu dile getirdi.

AB'de ulusal hakimiyete ve demokrasiye saygının esas olduğuna dikkati çeken Hollande, yarın Brüksel'de yapılacak zirvede Yunanistan ile ilgili eylem planının masaya yatırılacağını bildirdi.

Hollande, "Yunanistan ile müzakere kapısı açık" ifadesini kullandı.

"YARIN ÖNERİSİNİ SUNMALI"

Merkel ise referandumun sonucunu kabul ettiklerini dile getirerek, müzakere kapısının açık olduğunu tekrar etti.

Yunanistan ile ilgili henüz bir planın oluşmadığını vurgulayan Merkel, "Zaman daralıyor. Çipras (Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras) yarın önerisini sunmalı" ifadelerini kullandı.

Yunanistan konusunda Fransa ile dayanışma halinde olduklarını dile getiren Merkel, avro bölgesindeki 18 ülkenin de önerilerinin dikkate alınması gerektiğinin altını çizdi.

Yunan halkı dün yapılan referandumda, resmi kreditörlerinin sunduğu kurtarma paketini yüzde 38,7'e karşı yüzde 61,3 oyla reddetmişti.

IMF, geçen hafta yayımladığı raporda, Yunanistan'ın gelecek 3 yıl içinde 50 milyar avroluk finansmana ihtiyacı olacağını ve ülkenin borçlarının bir kısmının silinmesinin gerekebileceğini açıklamıştı.

Avro bölgesi liderleri Yunanistan'ın durumunu görüşmek üzere yarın akşam Brüksel'de toplanacak.

Sayfa Yükleniyor...